AC Heating Blog Jak instalujeme tepelné čerpadlo do staršího domu

Jak instalujeme tepelné čerpadlo do staršího domu

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejrozšířenějším a nejčastěji instalovaným tepelným čerpadlem v České republice a střední Evropě. Důvodem je snadná montáž, technické parametry a přijatelná cena.
Rádi bychom na konkrétním příkladu představili, jak probíhá instalace tepelného čerpadla AC Heating Convert AW na starším domě, který byl původně vytápěn kotlem na tuhá paliva.

Dům se samotížnou soustavou
Dům se nachází v brdském podhůří a jde o starší stavbu, jež slouží jeho obyvatelům již desítky let.
Má 2 nadzemní podlaží, je podsklepený, nezateplený, původní okna byla vyměněna za plastová, osazená dvojskly. Vytápěná plocha domu je 160 m², tepelná ztráta objektu byla z konstrukce stavby stanovena na 10 kW. Topná soustava je tvořena kotlem na tuhá paliva s žebrovými radiátory v jednotlivých pokojích. Soustava funguje samotížným způsobem. Hlavním důvodem výběru bezobslužného topení bylo to, že maminka majitele domu žije v domě již sama a bylo pro ni stále namáhavější scházet po schodech do sklepa ke kotli a každodenně ráno zatápět, manipulovat s uhlím, vynášet popel apod. a tímto způsobem udržovat dům dostatečně vytápěný.

Nový topný zdroj
Nově slouží k vytápění domu tepelné čerpadlo AC Heating Convert AW14 o maximálním tepelném výkonu 15 kW. Ohřev teplé užitkové vody jsme doporučili zachovat stávajícím způsobem, tedy elektricky ohřívaným bojlerem, vzhledem k tomu, že užitkovou vodu užívá převážnou většinu času pouze jedna osoba.

Jak správně vybrat
Na začátku výběru nového zdroje se investor rozhodoval mezi systémem tepelného čerpadla ´start-stop´ s objemnou akumulační nádobou a tepelným čerpadlem s plynulým řízením výkonu bez akumulační nádoby.
Po návštěvě technika AC Heating, který vysvětlil efektivitu systému řízení tepelného čerpadla s řídícím systémem xCC a možností plynulé regulace výkonu se investor nakonec rozhodl pro tepelné čerpadlo AC Heating Convert AW.

Co vše připravit?
Přípravné práce před instalací nového topného zdroje se sestávají ze tří profesí. Stavební práce (příprava betonového základu, prostup stěnou domu a likvidace kondenzátu), topenářské práce (odpojení starého kotle a napojení výměníku tepelného čerpadla k otopné soustavě) a elektro práce (příprava jističe v elektrorozvaděči a instalace kabelu k venkovní jednotce tepelného čerpadla).

Umíme to připravit i „na klíč“
Přípravné práce si majitel domu původně zajistil sám místními řemeslníky, ale s přibližujícím se termínem montáže a permanentní zaneprázdněností oslovených řemeslníku nakonec přistoupil k tomu, že nechal realizovat tyto práce prostřednictvím topenářů spol. AC Heating. V předstihu před samotnou montáží jsme tyto práce provedli během jednoho dne i přesto, že práce v kotelně byly ztíženy výškou stropu v kotelně, která činila pouhých 1,8 m.

Stará kotelna v novém
Během samotné instalace tepelného čerpadla jsme nainstalovali venkovní jednotku, realizovali jsme propojovací vedení s médiem, osadili vnitřní jednotku AC Heating a elektrokotel (slouží jako bivalentní/záložní zdroj). Během jednoho dne jsme zprovoznili a po příslušném zaškolení předali zákazníkovi tento nový topný zdroj, schopný okamžitě nahradit starý kotel na uhlí.


Co dodat závěrem?
Starší dům s původně samotížnou topnou soustavou a radiátory lze jednoduše vytápět moderním tepelným čerpadlem s minimálními nároky na obsluhu a bez jakékoli fyzické námahy. Ocení to všichni, jak starší lidé se sníženou schopností pohybu, tak aktivní rodiny, které často tráví volný čas mimo domov a mohou mít flexibilně kontrolu nad svojí topnou soustavou prostřednictvím vzdáleného přístupu.

Za tým AC Heating
Luděk Hoch

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak ušetřit v panelovém domě?

tepelna_cerpadla_ac_heating_vlastni_kotelna_Karlovy_vary_3
Líbilo by se Vám ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně? A víte, že toho můžete docílit i jinak, než utažením opasků a omezením vlastního pohodlí?
Dozvědět se více

Webinář s AC Heating

ac_heating_tepelna_cerpadla_webinář
Snažíme se vždy vycházet vstříc našim zákazníků a hledat pro ně ta nejvýhodnější řešení. Abychom zajistili stejnou interakci a informovanost v době, kdy se potkávat můžeme jen velmi opatrně, začali jsme pořádat webináře.
Dozvědět se více

Ovládejte teplo v domě snadno a jednoduše

Snadné a pohodlné ovládání tepelneho cerpadla_2
Běžný uživatel se možná spokojí s tím, že si nastaví pouze teplotu v domě a nemusí nic jiného řešit. Pokud ovšem chceme dosáhnout většího komfortu a ještě větší úspory nákladů, je zapotřebí mít nástroj, který nám to umožní – tedy chytrá regulace xCC.
Dozvědět se více

Vyhodnocení topné sezóny 2019 v panelovém domě v Praze

Rádi bychom vám představili vyhodnocení a srovnání dvou různých přístupů k úsporám v bytovém domě.
Dozvědět se více
Další články

© 2020 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.
Tepelné čerpadlo - popup