AC Heating Blog Vytápění bytových domů tepelnými čerpadly je správná cesta

Vytápění bytových domů tepelnými čerpadly je správná cesta

Tepelná čerpadla již nejsou jen neznámou a neověřenou technickou novinkou. Tato technologie se stává stále rozšířenější. Důkazem je rostoucí zájem a další bytové domy, které pro vytápění a ohřev užitkové vody zvolily tepelné čerpadlo. Také povědomí, že tepelné čerpadlo lze instalovat jen do menších bytových domů neplatí. Při správném návrhu, zvolení vhodné a ověřené technologie praxí je možné využít tepelná čerpadla i ve velkých bytových domech.

Na konci roku 2015 jsme instalovali tepelná čerpadla v bytovém domě na adrese Rolnická 659/3, Brno. Dům má 13 podlaží, 60 bytů o celkové výměře 3 266 m2 a žije v něm kolem 180 obyvatel. Dům je zateplený, tepelná ztráta domu je 110 kW. V domě je instalovaná kaskáda pěti tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 139,5 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 56 %. Návratnost investice 3 miliony Kč do změny topného zdroje je 5 roků.

Další bytový dům v Brně, který se rozhodl využít pro vytápění a ohřev užitkové vody tepelná čerpadla stojí na adrese Josefy Faimonové 2239/19, Brno. Dům má 8 podlaží, 32 bytů o celkové výměře 1 636 m2 a žije v něm 90 obyvatel. Dům není zateplený, má jen izolační nátěr, tepelná ztráta domu je 100 kW. Při návrhu bylo již uvažováno, s ohledem na potřebnou vyšší teplotu topné vody při venkovních teplotách pod -5 °C, s větším využitím bivalentního zdroje. Proto topný zdroj tvoří kaskáda pouze tří tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 83,7 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 49 %. Návratnost investice 2,4 milionu Kč je 5,5 roku. Instalace je dokončena.


V Praze na adrese Laudova 1013/17 a 1014/15, Praha od podzimu roku 2016 též instalován topný zdroje s tepelnými čerpadly. Dům má 12 podlaží, 90 bytů o celkové výměře 5 680 m2 a žije v něm přes 230 obyvatel. Dům je zateplený, tepelná ztráta domu je 150 kW. Je zde instalována kaskáda osmi tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 223,2 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 61 %Návratnost investice 5 miliónů Kč je 5 roků. 

V roce 2016 jsme instalovali topný zdroj s tepelnými čerpadly v dalším bytovém domě. Jedná se o dům na adrese Zalužanská 1270 a 1271, Mladá Boleslav. Dům má 8 podlaží, 46 bytů o celkové výměře 3 170 m2 a žije v něm přes 190 obyvatel. Dům je zateplený, tepelná ztráta domu je 100 kW. Topný zdroj bude složen z kaskády pěti tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 139,5 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 63 %. Návratnost investice 3 milióny Kč je 6 roků.

Zájem majitelů bytových domů o řešení vytápění a ohřevu užitkové vody tepelnými čerpadly stále narůstá. Aktuálně řešíme desítky projektů. V cestě však stojí teplárny a někdy i stavební úřady, proto vlastní realizace nejsou zatím tak rychlé a bezproblémové, jak by si přáli majitelé bytů, kteří již nechtějí platit vysoké ceny za teplo z CZT.

Obavy majitelů bytů z nevyzkoušeného a zatím nestandardního topného zdroje s tepelnými čerpadly lze rychle rozptýlit. Odborný návrh, ekonomická rozvaha, provozní výsledky z již fungujících topných zdrojů a prohlídka referencí většinu přesvědčí o správné volbě.

Ing. Jiří Honzík, Ing. Michal Fiala (AC Heating)

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak ušetřit v panelovém domě?

tepelna_cerpadla_ac_heating_vlastni_kotelna_Karlovy_vary_3
Líbilo by se Vám ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně? A víte, že toho můžete docílit i jinak, než utažením opasků a omezením vlastního pohodlí?
Dozvědět se více

Webinář s AC Heating

ac_heating_tepelna_cerpadla_webinář
Snažíme se vždy vycházet vstříc našim zákazníků a hledat pro ně ta nejvýhodnější řešení. Abychom zajistili stejnou interakci a informovanost v době, kdy se potkávat můžeme jen velmi opatrně, začali jsme pořádat webináře.
Dozvědět se více

Ovládejte teplo v domě snadno a jednoduše

Snadné a pohodlné ovládání tepelneho cerpadla_2
Běžný uživatel se možná spokojí s tím, že si nastaví pouze teplotu v domě a nemusí nic jiného řešit. Pokud ovšem chceme dosáhnout většího komfortu a ještě větší úspory nákladů, je zapotřebí mít nástroj, který nám to umožní – tedy chytrá regulace xCC.
Dozvědět se více

Vyhodnocení topné sezóny 2019 v panelovém domě v Praze

Rádi bychom vám představili vyhodnocení a srovnání dvou různých přístupů k úsporám v bytovém domě.
Dozvědět se více
Další články

© 2020 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.
Tepelné čerpadlo - popup