Vytápění bytových domů tepelnými čerpadly je správná cesta

Tepelná čerpadla již nejsou jen neznámou a neověřenou technickou novinkou. Tato technologie se stává stále rozšířenější. Důkazem je rostoucí zájem a další bytové domy, které pro vytápění a ohřev užitkové vody zvolily tepelné čerpadlo. Také povědomí, že tepelné čerpadlo lze instalovat jen do menších bytových domů neplatí. Při správném návrhu, zvolení vhodné a ověřené technologie praxí je možné využít tepelná čerpadla i ve velkých bytových domech.

Na konci roku 2015 jsme instalovali tepelná čerpadla v bytovém domě na adrese Rolnická 659/3, Brno. Dům má 13 podlaží, 60 bytů o celkové výměře 3 266 m2 a žije v něm kolem 180 obyvatel. Dům je zateplený, tepelná ztráta domu je 110 kW. V domě je instalovaná kaskáda pěti tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 139,5 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 56 %. Návratnost investice 3 miliony Kč do změny topného zdroje je 5 roků.

Další bytový dům v Brně, který se rozhodl využít pro vytápění a ohřev užitkové vody tepelná čerpadla stojí na adrese Josefy Faimonové 2239/19, Brno. Dům má 8 podlaží, 32 bytů o celkové výměře 1 636 m2 a žije v něm 90 obyvatel. Dům není zateplený, má jen izolační nátěr, tepelná ztráta domu je 100 kW. Při návrhu bylo již uvažováno, s ohledem na potřebnou vyšší teplotu topné vody při venkovních teplotách pod -5 °C, s větším využitím bivalentního zdroje. Proto topný zdroj tvoří kaskáda pouze tří tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 83,7 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 49 %. Návratnost investice 2,4 milionu Kč je 5,5 roku. Instalace je dokončena.


V Praze na adrese Laudova 1013/17 a 1014/15, Praha od podzimu roku 2016 též instalován topný zdroje s tepelnými čerpadly. Dům má 12 podlaží, 90 bytů o celkové výměře 5 680 m2 a žije v něm přes 230 obyvatel. Dům je zateplený, tepelná ztráta domu je 150 kW. Je zde instalována kaskáda osmi tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 223,2 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 61 %Návratnost investice 5 miliónů Kč je 5 roků. 

V roce 2016 jsme instalovali topný zdroj s tepelnými čerpadly v dalším bytovém domě. Jedná se o dům na adrese Zalužanská 1270 a 1271, Mladá Boleslav. Dům má 8 podlaží, 46 bytů o celkové výměře 3 170 m2 a žije v něm přes 190 obyvatel. Dům je zateplený, tepelná ztráta domu je 100 kW. Topný zdroj bude složen z kaskády pěti tepelných čerpadel AC Heating Convert AW28-3P o celkovém výkonu 139,5 kW (A2/W35). Předpokládané celkové úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody jsou 63 %. Návratnost investice 3 milióny Kč je 6 roků.

Zájem majitelů bytových domů o řešení vytápění a ohřevu užitkové vody tepelnými čerpadly stále narůstá. Aktuálně řešíme desítky projektů. V cestě však stojí teplárny a někdy i stavební úřady, proto vlastní realizace nejsou zatím tak rychlé a bezproblémové, jak by si přáli majitelé bytů, kteří již nechtějí platit vysoké ceny za teplo z CZT.

Obavy majitelů bytů z nevyzkoušeného a zatím nestandardního topného zdroje s tepelnými čerpadly lze rychle rozptýlit. Odborný návrh, ekonomická rozvaha, provozní výsledky z již fungujících topných zdrojů a prohlídka referencí většinu přesvědčí o správné volbě.

Ing. Jiří Honzík, Ing. Michal Fiala (AC Heating)

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.