AC Heating Blog Problematika teplovzdušného vytápění

Problematika teplovzdušného vytápění

V současném období vyznačujícím se zvyšujícími se nároky na kvalitu vnitřního prostředí musí už koncepce řešení a návrhy systémů vzduchotechniky u nově realizovaných i modernizovaných objektů vycházet z kvalifikovaných přístupů založených na teoretických poznatcích tak, aby konečné dílo splňovalo náročné požadavky uživatelů budov i technologie.

Propojením systému tepelného čerpadla a vzduchotechniky je možné zajistit vytápění domu, které je díky vlastnostem tepelného čerpadla nákladově nižší než např. přímou elektřinou. Volba vlastního zařízení je dána konkrétními parametry objektu.

Vzduchotechnika (VZT) je komplexem funkčních elementů zajišťujících úpravu i dopravu vzduchu, eventuálně sloužících přemísťování materiálu vzduchem a tvořících jako celek vzduchotechnické zařízení. Vzduchotechniku lze klasifikovat podle řady kritérií. Protože vzduchotechnické zařízení pracuje se vzduchem, jakožto základní látkou přenosu tepla a hmoty, lze přijmout jako primární kritériu klasifikace způsob úpravy vzduchu a změny jeho fyzikálních veličin. Z tohoto aspektu může vzduchotechnické zařízení plnit čtyři funkce. Ohřev, chlazení, vlhčení nebo odvlhčování vzduchu či jejich kombinace umožní zajistit požadovanou úroveň interního mikroklimatu budov nebo pokrýt požadavky technologie.

Vzduchotechnické jednotky si teplo nebo chlad nepřipraví, je proto nutné připojení na zdroje tepla (tepelná čerpadla, integrované elektrické ohřívače, elektrické kotle, plynové kotle, akumulační nádrž) a zdroje chladu (tepelná čerpadla vzduch – vzduch, vzduch – voda a země – voda).  Tepelné čerpadlo vzduch – voda odebírá energii z venkovního vzduchu a dodává ji do vody, ať již pro topení a ohřev TV a chlazení. Ve vzduchotechnické jednotce je osazen vodní chladič. Propojení obou systémů umožňuje topení, ohřev TV a chlazení. Vyšší pořizovací náklady komplexního systému jsou kompenzovány následným snížením provozních nákladů.

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tepelná čerpadla na bytovém domě

Vše co se chcete dozvědět o tepelném čerpadle na bytovém domě najdete v tomto článku.
Dozvědět se více

Jak co nejdříve šetřit v „době covidové?

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Učinili jste všechny potřebné kroky na cestě za vlastní kotelnou a pak Vám do toho pandemie tzv. „hodila vidle“? Nebo jste na začátku, chcete se do toho pustit, ale nemůžete se kvůli bezpečnostním opatřením hnout z místa?
Dozvědět se více

Jak správně topit a větrat v bytovém domě s tepelnými čerpadly?

Jak se chovat v bytě, v domě když jej vytápí tepelná čerpadla? Musím dělat něco jinak? Topení a větrání má stejná pravidla pro všechny zdroje tepla. Pojďme si je v krátkosti shrnout.
Dozvědět se více

Jak ušetřit v panelovém domě?

tepelna_cerpadla_ac_heating_vlastni_kotelna_Karlovy_vary_3
Líbilo by se Vám ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně? A víte, že toho můžete docílit i jinak, než utažením opasků a omezením vlastního pohodlí?
Dozvědět se více
Další články
© 2021 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.