AC Heating Blog Nová zelená úsporám aneb vyhněte se zdražení tepla vlastním zdrojem

Nová zelená úsporám aneb vyhněte se zdražení tepla vlastním zdrojem

Program Nová zelená úsporám navazuje na Zelenou úsporám a je historicky nejvyužívanějším dotačním programem v Česku. Od roku 2014 získalo přes 65 tisíc příjemců celkem 10 miliard korun. S rostoucí energetickou krizí, která se díky nárůstu velkoobchodních cen tepla promítne od nového roku 2022 i do cen tepla pro běžné občany bez fixované ceny dodávky tepla, vyvolává jednoznačnou potřebu přemýšlet nejen o změně dodavatele, ale hlavně o způsobu získávání tepla. Řešení se nabízí v podobě přechodu na vlastní soběstačné zdroje tepla, ať již tepelná čerpadla pro bytové domy, sídliště, městské čtvrti nebo o způsobu kombinace vytápění s fotovoltaikou.
Vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu nejen šetří budoucí výdaje za energie, ale navíc nemají ani takové prvotní náklady a zhodnocují nemovitost. Důležité je proto zmínit nejen environmentální, ale i ekonomické výhody programu Nová zelená úsporám, které v postcovidové době určitě uvítá většina lidí.

Příjem žádostí začal 12. října a uznávat se budou výdaje od začátku roku 2021. I když ale budete mezi prvními žadateli, dotace se vždy vyplácejí zpětně. Dotace nejsou vyhrazené jenom vlastníkům nemovitostí. Máte možnost o ně zažádat i jako zástupce bytového družstva nebo obce, nabyvatel bytové jednotky či rodinného domu, developer apod. Se zařazením podpory úspor energií v bytových domech se program navýšil až o 2 miliardy korun navíc.

Podpora pro chataře
Poprvé budou dotace vyplácené i majitelům rekreačních objektů a chat, pokud v nich trvale žijí. A výrazně se proces zjednoduší také pro mimopražské majitele bytových domů. Ti až doteď museli žádosti řešit přes Integrovaný operační program (IROP) Ministerstva pro místní rozvoj.

Na co mohou lidé získat podporu?

Na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, na výměnu lokálních topidel (krby, krbová kamna apod.) a na výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem s elektrickým pohonem. Podpora bude poskytována formou dotace na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši až 50 % ze způsobilých výdajů. Konkrétní výše podpory se např. u bytových domů pohybuje mezi 18.000 – 30.000 korunami na bytovou jednotku v závislosti na typu instalovaného čerpadla.
U rodinných domů je podpora o něco vyšší. U často využívané varianty tepelného čerpadla vzduch – vzduch je to 50.000 Kč na dům, u varianty tepelného čerpadla s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody činí státní subvence dokonce 100.000 Kč. Pokud volíte tepelné čerpadlo s teplovodem ovšem bez přípravy teplé vody, stát vás podpoří v uvozovkách částkou jen 80.000 Kč.

TABULKA typy zdroje tepla a výše podpory

Co je třeba doložit pro žádost
• formulář žádosti o podporu
• doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla – žadatel prokáže, že původní zdroj splňuje (splňoval) třídu kotle vhodnou k výměně
• doklady prokazující vlastnický vztah k nemovitosti, kde je nový zdroj tepla realizován
• fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso

Nezapomínejme na fotovoltaiku (FVE)

Dotační program Nová zelená úsporám schválil v roce 2020 celkem 4846 žádostí o podporu na instalace solárních elektráren s celkovým výkonem 22,6 MW. V roce 2019 činila tato hodnota 12 MW.
V letošním roce mohou majitelé rodinných domů mohou žádat o dotaci na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc korun. Výše dotace na termické solární systémy je 35 nebo 50 tisíc korun. Pokud dotaci z programu Nová zelená úsporám zkombinujete s dotací z 2. a 3. vlny kotlíkových dotací, získáte navíc dotační bonus ve výši 20 tisíc korun. Kdo může o dotaci na FVE zažádat? Žadateli se mohu stát všichni vlastníci či stavebníci rodinných domů. Může jít jak o fyzické, tak právnické osoby.

Jaká je reálná výše dotace?
Nejnižší částku získáte na fotovoltaický systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem, tu nejvyšší na fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1 nebo fotovoltaický systém efektivně spolupracující se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem. Výše dotace může být v závislosti na systému rovněž 55, 70, 80 nebo 100 tisíc korun.
Na termické solární systémy získáte 35 tisíc v případě, že je určen na přípravu teplé vody. Vyšší dotaci 50 tisíc korun vám přinese solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění. Žadatel může dostat až 50 % celkových způsobilých výdajů.

Jakým způsobem můžete žádat o dotaci?
Požádat o dotaci lze výhradně elektronicky prostřednictvím online formuláře. Učinit tak můžete před zahájením, v průběhu i po dokončení prací. Program je vyhlášen jako dlouhodobý, s perspektivou až do roku 2030.

Pokud vás nápad pořídit pro váš dům, chatu nebo společenství vlastníků bytů vlastní nezávislý zdroj vytápění v podobě tepelného čerpadla nebo FVE zaujal, pošlete nezávaznou poptávku nebo navštivte přímo odborníky na tepelná čerpadla v show roomu společnosti AC Heating v Letkově u Plzně.

Pomůžeme vám získat
Tepelné čerpadlo s dotací

* povinná pole

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Úspora energií a pohodlí s tepelnými čerpadly od AC Heating

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Jak efektivně ušetřit na nákladech spojených s vytápěním? Existuje jedna z nejekologičtějších a nejúspornějších technologií, která vám může pomoci snížit energetickou spotřebu a finanční náklady na vytápění ve vašem domě.
Dozvědět se více

Ekonomika fotovoltaických elektráren

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika_1
Nejčastější otázky, kterou nám pokládají všichni klienti při prvních jednáních, se týkají rentability fotovoltaických elektráren. Kdy se mi vrátí moje investice? Co s elektřinou, kterou vyrobím, ale nespotřebuji? Odpovědi jsme přehledně shrnuli v článku.
Dozvědět se více

Cena tepelného čerpadla

ac_heating_BD_tepelna_cerpadla_1
Jak optimalizovat investici do tepelného čerpadla
Dozvědět se více

Spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika
Představujeme unikátní řešení spolupráce fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. Řešení, kterým zvýšíte energetickou soběstačnosti vaší domácnosti, šetříte náklady a technologii tepelného čerpadla. 
Dozvědět se více
Další články
© 2023 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.