AC Heating Blog Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 1.

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 1.

Tepelná čerpadla jsou s námi mnoho desetiletí a představují dnes již zcela standardní volbu pro vytápění rodinných domů i velkých objektů. Stalo se tak oprávněně, díky jejich spolehlivosti, bezobslužnosti i díky velmi nízkým provozním nákladům. K jejich masovému rozšíření přispěly nejen jejich objektivní provozní výhody nebo technická zdatnost, ale také nejrůznější dotační programy. Ať už s dotacemi politicky souhlasíme nebo ne, je jasné, že přispěly k rozšíření této užitečné technologie ve dvou rovinách: Jednou z nich je finanční podpora jako taková a druhou rovinou je mediální propagace tepelných čerpadel. Nezajímavá není ani nižší sazba d57D elektrického proudu pro celý dům.

Začneme-li tzv. „od Adama“ musíme si v první fázi říci, kdo vlastně tepelné čerpadlo potřebuje, kdo se o něj zajímá a pro koho jsou vhodná. Z pohledu typu objektu je lze umístit téměř kamkoliv, my se však nyní zaměříme na posouzení z pohledu uživatele.

Kdo se rozhoduje pro tepelné čerpadlo?

Uveďme si tři základní modelové situace:

1. Majitel parcely, který plánuje stavět nový dům

Zde je to velmi jednoduché: Náklady na plynovou přípojku a plynový kotel s ohřevem TUV jsou u běžného rodinného domu s tepelnou ztrátou 8 - 10 kW v porovnání s tepelným čerpadlem přibližně pouze o 100 tisíc nižší. Úspora tepelného čerpadla na vytápění je proti plynovému kotli v součtu s úsporou na elektřině (díky nižší sazbě pro tepelné čerpadlo) obvykle u zmíněného domu přibližně 20 tisíc korun za rok. Návratnost víceinvestice do tepelného čerpadla vychází tedy 5 let. Záruka na kvalitní tepelná čerpadla je obvykle delší než pět let, tedy zde není moc o čem přemýšlet.

2. Majitel stávajícího domu se starým kotlem, který už nechce řešit uhlí

Topení v kotlích na tuhá paliva není příliš pohodlné, komfortní, ani úsporné. Velká část kotlů bude navíc v roce 2022 zakázána. Topné soustavy s velkým objemem vody, silnými trubními rozvody po domě nebo litinovými radiátory jsou obvykle perfektně vhodné pro instalaci tepelného čerpadla. Ať už s dotací nebo bez dotace, i zde je logické pořídit si tepelné čerpadlo, namísto jiného kotle na tuhá paliva nebo stále se zdražující pelety.

3. Majitel stávajícího domu se starým dosluhujícím zdrojem

V minulosti jsme byli „tlačeni“ do různých zdrojů vytápění. Lehký topný olej, akumulační elektrické vytápění, přímotopné vytápění, dřevoplyn, LPG, zemní plyn atd… Téměř všechny způsoby vytápění se staly být neúnosně drahými záhy po jejich instalaci. Tepelná čerpadla na tom jsou jinak. Jsou dlouhodobě velmi levným zdrojem tepla. To proto, že více než 2/3 energie čerpají zdarma z venkovního vzduchu. Proč tedy v případě že stávající kotel dosluhuje investovat opět chybně do nového plynového nebo olejového kotle, když můžu celý systém inovovat a pořídit zdroj tepla, který je citelně úspornější? Volba je obvykle jasná.

Jakkoliv se můžeme dále rozepisovat o vlastnostech, výhodách a nevýhodách jiných zdrojů tepla vs. tepelné čerpadlo, faktem v každém případě zůstává, že trh s tepelnými čerpadly roste každoročně o mnoho desítek procent a představuje nejrychleji rostoucí zdroj vytápění na trhu.

Na co se zaměřit především a na co si dát pozor?

U každé rychle se rozvíjející branže se najde kromě skutečných odborníků i celá řada instalačních firem, kteří nově „naskočili do vlaku“ a tedy se ještě v dané problematice příliš dobře neorientují. Existuje i další skupina tradičních firem, které sice mnoho let instalují společně s plynovými kotli a kotli na tuhá paliva i nějaká tepelná čerpadla, ale jednoduše nestíhají reagovat na vývoj v oblasti tepelných čerpadel a regulace a nemají zájem se v nových technologiích dále vzdělávat.

Jak tedy na začátku postupovat?

1. Zvolte spolehlivého dodavatele
Vybírejte mezi dodavateli, ideálně výrobci. Zajímejte o jeho postavení na trhu a historii. Jak dlouho se oboru věnuje a kolik instalací sám realizoval.

2. Prohlédněte si jeho reference a nebraňte se osobnímu setkání.
Nechte si vysvětlit technologii a předložit konkrétní řešení pro váš dům.

Dalším logickým krokem je porovnat techniku. Jaké parametry si pohlídat? Které hodnoty jsou opravdu důležité?  Odpovědi na tyto i další otázky jsme sepsali v dalším díle našeho návodu.

Zajímá vás jak zpracováváme návrh my? Napište si o něj!

Za tým AC Heating
Ing. Lubomír Kuchynka

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nová zelená úsporám aneb vyhněte se zdražení tepla vlastním zdrojem

Vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu nejen šetří budoucí výdaje za energie, ale navíc nemají ani takové prvotní náklady a zhodnocují nemovitost.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating nově spolupracují s Loxone

Chytrý dům tak využijete naplno s topením i chlazením.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla na bytovém domě

Vše co se chcete dozvědět o tepelném čerpadle na bytovém domě najdete v tomto článku.
Dozvědět se více

Jak co nejdříve šetřit v „době covidové?

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Učinili jste všechny potřebné kroky na cestě za vlastní kotelnou a pak Vám do toho pandemie tzv. „hodila vidle“? Nebo jste na začátku, chcete se do toho pustit, ale nemůžete se kvůli bezpečnostním opatřením hnout z místa?
Dozvědět se více
Další články
© 2022 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.