Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 1.

Tepelná čerpadla jsou s námi mnoho desetiletí a představují dnes již zcela standardní volbu pro vytápění rodinných domů i velkých objektů. Stalo se tak oprávněně, díky jejich spolehlivosti, bezobslužnosti i díky velmi nízkým provozním nákladům. K jejich masovému rozšíření přispěly nejen jejich objektivní provozní výhody nebo technická zdatnost, ale také nejrůznější dotační programy. Ať už s dotacemi politicky souhlasíme nebo ne, je jasné, že přispěly k rozšíření této užitečné technologie ve dvou rovinách: Jednou z nich je finanční podpora jako taková a druhou rovinou je mediální propagace tepelných čerpadel. Nezajímavá není ani nižší sazba d57D elektrického proudu pro celý dům.

Začneme-li tzv. „od Adama“ musíme si v první fázi říci, kdo vlastně tepelné čerpadlo potřebuje, kdo se o něj zajímá a pro koho jsou vhodná. Z pohledu typu objektu je lze umístit téměř kamkoliv, my se však nyní zaměříme na posouzení z pohledu uživatele.

Kdo se rozhoduje pro tepelné čerpadlo?

Uveďme si tři základní modelové situace:

1. Majitel parcely, který plánuje stavět nový dům

Zde je to velmi jednoduché: Náklady na plynovou přípojku a plynový kotel s ohřevem TUV jsou u běžného rodinného domu s tepelnou ztrátou 8 - 10 kW v porovnání s tepelným čerpadlem přibližně pouze o 100 tisíc nižší. Úspora tepelného čerpadla na vytápění je proti plynovému kotli v součtu s úsporou na elektřině (díky nižší sazbě pro tepelné čerpadlo) obvykle u zmíněného domu přibližně 20 tisíc korun za rok. Návratnost víceinvestice do tepelného čerpadla vychází tedy 5 let. Záruka na kvalitní tepelná čerpadla je obvykle delší než pět let, tedy zde není moc o čem přemýšlet.

2. Majitel stávajícího domu se starým kotlem, který už nechce řešit uhlí

Topení v kotlích na tuhá paliva není příliš pohodlné, komfortní, ani úsporné. Velká část kotlů bude navíc v roce 2022 zakázána. Topné soustavy s velkým objemem vody, silnými trubními rozvody po domě nebo litinovými radiátory jsou obvykle perfektně vhodné pro instalaci tepelného čerpadla. Ať už s dotací nebo bez dotace, i zde je logické pořídit si tepelné čerpadlo, namísto jiného kotle na tuhá paliva nebo stále se zdražující pelety.

3. Majitel stávajícího domu se starým dosluhujícím zdrojem

V minulosti jsme byli „tlačeni“ do různých zdrojů vytápění. Lehký topný olej, akumulační elektrické vytápění, přímotopné vytápění, dřevoplyn, LPG, zemní plyn atd… Téměř všechny způsoby vytápění se staly být neúnosně drahými záhy po jejich instalaci. Tepelná čerpadla na tom jsou jinak. Jsou dlouhodobě velmi levným zdrojem tepla. To proto, že více než 2/3 energie čerpají zdarma z venkovního vzduchu. Proč tedy v případě že stávající kotel dosluhuje investovat opět chybně do nového plynového nebo olejového kotle, když můžu celý systém inovovat a pořídit zdroj tepla, který je citelně úspornější? Volba je obvykle jasná.

Jakkoliv se můžeme dále rozepisovat o vlastnostech, výhodách a nevýhodách jiných zdrojů tepla vs. tepelné čerpadlo, faktem v každém případě zůstává, že trh s tepelnými čerpadly roste každoročně o mnoho desítek procent a představuje nejrychleji rostoucí zdroj vytápění na trhu.

Na co se zaměřit především a na co si dát pozor?

U každé rychle se rozvíjející branže se najde kromě skutečných odborníků i celá řada instalačních firem, kteří nově „naskočili do vlaku“ a tedy se ještě v dané problematice příliš dobře neorientují. Existuje i další skupina tradičních firem, které sice mnoho let instalují společně s plynovými kotli a kotli na tuhá paliva i nějaká tepelná čerpadla, ale jednoduše nestíhají reagovat na vývoj v oblasti tepelných čerpadel a regulace a nemají zájem se v nových technologiích dále vzdělávat.

Jak tedy na začátku postupovat?

1. Zvolte spolehlivého dodavatele
Vybírejte mezi dodavateli, ideálně výrobci. Zajímejte o jeho postavení na trhu a historii. Jak dlouho se oboru věnuje a kolik instalací sám realizoval.

2. Prohlédněte si jeho reference a nebraňte se osobnímu setkání.
Nechte si vysvětlit technologii a předložit konkrétní řešení pro váš dům.

Dalším logickým krokem je porovnat techniku. Jaké parametry si pohlídat? Které hodnoty jsou opravdu důležité?  Odpovědi na tyto i další otázky jsme sepsali v dalším díle našeho návodu.

Zajímá vás jak zpracováváme návrh my? Napište si o něj!

Za tým AC Heating
Ing. Lubomír Kuchynka

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.