AC Heating Blog Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 2.

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 2.

V prvním díle našeho návodu na pokračování jsme si roztřídili a určili, pro koho je tepelné čerpadlo vhodné, kdo se o něj zajímá a na co se hlavně zaměřit na samém začátku výběru.

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 1.

Další část věnujeme problematice samotného návrhu z pohledu účinnosti a výkonu. Jedná se o téma zásadní a velmi a často diskutované. Z toho důvodu mu věnujeme samostatnou kapitolu, ve které se jej pokusíme jednoduše, lidsky vysvětlit a na konkrétním příkladu ukázat jeho uplatnění v praxi.

Úspěšná instalace tepelného čerpadla se vyznačuje na začátku použitím tepelného čerpadla od kvalitního dodavatele. Naprosto zásadní je správně zvládnout následující téma, a tím je správné dimenzování (výkon tepelného čerpadla vůči tepelným ztrátám domu). To zahrnuje:

Energetické třídy
Tepelná čerpadla jsou dnes označena štítky energetických tříd. To, jestli je tepelné čerpadlo ve třídě A, B nebo A+++, o tom hovoří sezónní topný faktor zkr. SCOP. Tuto problematiku detailně popisuje norma EN-14825.

Obecně platí, že každý štítek by měl být podepřen certifikátem z akreditované zkušebny EHPA. Je zcela zásadní, při nákupu tepelného čerpadla takový doklad požadovat. Někteří dodavatelé v této době rozmachu píší do neoficiálních podkladů zcela nereálné údaje.

Jak to prakticky funguje?
Sezónní topný faktor hovoří o tom, že pokud má tepelné čerpadlo účinnost SCOP = 5, tak v průměru za celou topnou sezónu spotřebuje pouze 1/5 energie z elektrické sítě a zbytek dodá zdarma z okolního prostředí. Tedy namísto 60 000,-Kč za topení s elektrokotlem, zaplatíte pouze 12 000,-Kč za rok s tepelným čerpadlem. Úspora je 48 000,-Kč
Znamená to, že pokud například použiji na vytápění obrovského panelového domu jakékoliv tepelné čerpadlo s SCOP = 5, tak že budeme mít náklady pětinové? To samozřejmě ne. Tepelné čerpadlo musí mít vzhledem k velikosti objektu správný výkon, musíme se bavit o správném klimatickém pásmu a v neposlední řadě je také důležité jaký topný systém je v domě použit – jestli radiátory nebo podlahové topení.

Konkrétní příklad z praxe:

Parametry z energetického štítku: Pdesignh = 10 kW, TBiv = -10 °C, Klimatické pásmo: Average (průměrné), TOL = -20 °C, Aplikace: Nízkoteplotní (podlahové topení), SCOP = 5
Přeloženo: Tyto údaje znamenají, že tepelné čerpadlo bude do -10 °C topit zcela samostatně, bez potřeby spínání záložního zdroje, bude dodávat výkon 10 kW i při -10oC, bude schopno provozu až do -20 °C, je uvažováno pro nízkoteplotní aplikaci s podlahovým topením v průměrném klimatickém pásmu (to je případ ČR) a tedy v domě umístěném u nás, který bude mít tepelnou ztrátu 10 kW při -10 °C bude sezónní účinnost 5. A místo 60 000,- Kč utratíte pouze 12 000,-Kč za rok.

Co se stane, když stejné tepelné čerpadlo nainstalujeme na dům s vyšší tepelnou ztrátou, třeba 20 kW při -10 °C?
Topení bude fungovat. Na první pohled nepoznáte, že je tepelné čerpadlo poddimenzované. Až do momentu, než přijde vyúčtování za elektřinu. Tepelné čerpadlo má k sobě vždy nějakou formu záložního zdroje, nejčastěji elektrický dohřev. Pokud bude tepelné čerpadlo na daný objekt příliš slabé, bude tento elektrický dohřev velmi často spouštěn, klidně již při venkovních teplotách kolem nuly, což způsobí velmi drahý provoz.

Poddimenzování tepelného čerpadla je častou chybou, která má příčinu buď v neznalosti (to je ten lepší případ) nebo k němu často dojde záměrně z důvodu toho, že nesolidní dodavatel nabídne levnější slabší zařízení, aby získal zakázku za každou cenu (a to je ten horší případ). Výsledek je samozřejmě v obou případech stejný: Drahý provoz a nižší životnost.

Ve chvíli, kdy již máme jasno ve štítcích, normách a potvrzených parametrech, dostáváme se k další kapitole, a tím je vlastní realizace, resp. kvalita provedení instalace tepelného čerpadla. A přesně o ní je náš následující díl návodu na výběr tepelného čerpadla.

Technické řešení a návrh tepelného čerpadla na váš dům vám zpracujeme zdarma a nezávazně. Napište si pro nabídku.

CHCI SPRÁVNÝ NÁVRH PRO SVŮJ DŮM

Za tým AC Heating
Ing. Lubomír Kuchynka

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak ušetřit v panelovém domě?

tepelna_cerpadla_ac_heating_vlastni_kotelna_Karlovy_vary_3
Líbilo by se Vám ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně? A víte, že toho můžete docílit i jinak, než utažením opasků a omezením vlastního pohodlí?
Dozvědět se více

Webinář s AC Heating

ac_heating_tepelna_cerpadla_webinář
Snažíme se vždy vycházet vstříc našim zákazníků a hledat pro ně ta nejvýhodnější řešení. Abychom zajistili stejnou interakci a informovanost v době, kdy se potkávat můžeme jen velmi opatrně, začali jsme pořádat webináře.
Dozvědět se více

Ovládejte teplo v domě snadno a jednoduše

Snadné a pohodlné ovládání tepelneho cerpadla_2
Běžný uživatel se možná spokojí s tím, že si nastaví pouze teplotu v domě a nemusí nic jiného řešit. Pokud ovšem chceme dosáhnout většího komfortu a ještě větší úspory nákladů, je zapotřebí mít nástroj, který nám to umožní – tedy chytrá regulace xCC.
Dozvědět se více

Vyhodnocení topné sezóny 2019 v panelovém domě v Praze

Rádi bychom vám představili vyhodnocení a srovnání dvou různých přístupů k úsporám v bytovém domě.
Dozvědět se více
Další články

© 2020 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.
Tepelné čerpadlo - popup