Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 2.

V prvním díle našeho návodu na pokračování jsme si roztřídili a určili, pro koho je tepelné čerpadlo vhodné, kdo se o něj zajímá a na co se hlavně zaměřit na samém začátku výběru.

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 1.

Další část věnujeme problematice samotného návrhu z pohledu účinnosti a výkonu. Jedná se o téma zásadní a velmi a často diskutované. Z toho důvodu mu věnujeme samostatnou kapitolu, ve které se jej pokusíme jednoduše, lidsky vysvětlit a na konkrétním příkladu ukázat jeho uplatnění v praxi.

Úspěšná instalace tepelného čerpadla se vyznačuje na začátku použitím tepelného čerpadla od kvalitního dodavatele. Naprosto zásadní je správně zvládnout následující téma, a tím je správné dimenzování (výkon tepelného čerpadla vůči tepelným ztrátám domu). To zahrnuje:

Energetické třídy
Tepelná čerpadla jsou dnes označena štítky energetických tříd. To, jestli je tepelné čerpadlo ve třídě A, B nebo A+++, o tom hovoří sezónní topný faktor zkr. SCOP. Tuto problematiku detailně popisuje norma EN-14825.

Obecně platí, že každý štítek by měl být podepřen certifikátem z akreditované zkušebny EHPA. Je zcela zásadní, při nákupu tepelného čerpadla takový doklad požadovat. Někteří dodavatelé v této době rozmachu píší do neoficiálních podkladů zcela nereálné údaje.

Jak to prakticky funguje?
Sezónní topný faktor hovoří o tom, že pokud má tepelné čerpadlo účinnost SCOP = 5, tak v průměru za celou topnou sezónu spotřebuje pouze 1/5 energie z elektrické sítě a zbytek dodá zdarma z okolního prostředí. Tedy namísto 60 000,-Kč za topení s elektrokotlem, zaplatíte pouze 12 000,-Kč za rok s tepelným čerpadlem. Úspora je 48 000,-Kč
Znamená to, že pokud například použiji na vytápění obrovského panelového domu jakékoliv tepelné čerpadlo s SCOP = 5, tak že budeme mít náklady pětinové? To samozřejmě ne. Tepelné čerpadlo musí mít vzhledem k velikosti objektu správný výkon, musíme se bavit o správném klimatickém pásmu a v neposlední řadě je také důležité jaký topný systém je v domě použit – jestli radiátory nebo podlahové topení.

Konkrétní příklad z praxe:

Parametry z energetického štítku: Pdesignh = 10 kW, TBiv = -10 °C, Klimatické pásmo: Average (průměrné), TOL = -20 °C, Aplikace: Nízkoteplotní (podlahové topení), SCOP = 5
Přeloženo: Tyto údaje znamenají, že tepelné čerpadlo bude do -10 °C topit zcela samostatně, bez potřeby spínání záložního zdroje, bude dodávat výkon 10 kW i při -10oC, bude schopno provozu až do -20 °C, je uvažováno pro nízkoteplotní aplikaci s podlahovým topením v průměrném klimatickém pásmu (to je případ ČR) a tedy v domě umístěném u nás, který bude mít tepelnou ztrátu 10 kW při -10 °C bude sezónní účinnost 5. A místo 60 000,- Kč utratíte pouze 12 000,-Kč za rok.

Co se stane, když stejné tepelné čerpadlo nainstalujeme na dům s vyšší tepelnou ztrátou, třeba 20 kW při -10 °C?
Topení bude fungovat. Na první pohled nepoznáte, že je tepelné čerpadlo poddimenzované. Až do momentu, než přijde vyúčtování za elektřinu. Tepelné čerpadlo má k sobě vždy nějakou formu záložního zdroje, nejčastěji elektrický dohřev. Pokud bude tepelné čerpadlo na daný objekt příliš slabé, bude tento elektrický dohřev velmi často spouštěn, klidně již při venkovních teplotách kolem nuly, což způsobí velmi drahý provoz.

Poddimenzování tepelného čerpadla je častou chybou, která má příčinu buď v neznalosti (to je ten lepší případ) nebo k němu často dojde záměrně z důvodu toho, že nesolidní dodavatel nabídne levnější slabší zařízení, aby získal zakázku za každou cenu (a to je ten horší případ). Výsledek je samozřejmě v obou případech stejný: Drahý provoz a nižší životnost.

Ve chvíli, kdy již máme jasno ve štítcích, normách a potvrzených parametrech, dostáváme se k další kapitole, a tím je vlastní realizace, resp. kvalita provedení instalace tepelného čerpadla. A přesně o ní je náš následující díl návodu na výběr tepelného čerpadla.

Technické řešení a návrh tepelného čerpadla na váš dům vám zpracujeme zdarma a nezávazně. Napište si pro nabídku.

CHCI SPRÁVNÝ NÁVRH PRO SVŮJ DŮM

Za tým AC Heating
Ing. Lubomír Kuchynka

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.