AC Heating Blog Měření účinnosti tepelných čerpadel AC Heating

Měření účinnosti tepelných čerpadel AC Heating

Provedli jsme ve státním Strojírenském zkušebním ústavu měření celoročního topného faktoru (SCOP) podle nejnovější normy EN14825.

Tepelná čerpadla AC Heating představují dlouhodobě zařízení s vysokou přidanou hodnotou, a to jak v oblasti účinnosti, tak v oblasti regulace. Tyto dvě věci spolu totiž velmi souvisí. Ukazuje se, že právě možnosti řídicích systémů enormním způsobem ovlivňují výši úspor na vytápění a ohřev teplé vody. 

Jako první výrobce tepelných čerpadel jsme na trhu v české republice představili tepelná čerpadla vzduch-voda s proměnnou regulací výkonu. Jako první jsme vybavili každé instalované tepelné čerpadlo standardně řídicím systémem připojitelným k internetu. Jako první jsme poskytovali záruku 7 let na celé zařízení bez příplatku nebo placených servisních prohlídek. Jako první jsme v České republice provedli ve státním Strojírenském zkušebním ústavu v Brně měření účinnosti SCOP dle nejnovějších norem. Nyní máme další novinky, které Vás budou jistě zajímat.


Změřili jsme celoroční topný faktor SCOP

Provedli jsme ve státním Strojírenském zkušebním ústavu měření celoročního topného faktoru (SCOP) podle nejnovější normy EN14825. Výsledky ukázaly, že dosahujeme třídy A+++ u všech jednofázových modelů a třídy A++ u třífázových modelů. Celoroční topný faktor umožňuje porovnat tepelná čerpadla vzduch-voda objektivně se systémy země-voda. Naměřené SCOP 4,62 ukazuje, že tepelná čerpadla AC Heating mohou být úspornější než tepelná čerpadla země-voda, která často dosahují nižších hodnot.

Norma, která se SCOP zahrnuje úplně vše: provoz oběhového čerpadla, provoz řídicího systému, elektroniky, celoroční stand-by režim, ohřev kompresoru, prostě všechno kompletní spotřebu elektrické energie a na druhé straně je toto dáno do poměru s celkově vyrobenou tepelnou energií. Právě proto lze pomocí SCOP porovnávat i tepelná čerpadla různých typů (země-voda, vzduch-voda). Zařízení s vyšším SCOP bude z hlediska celoročního provozu úspornější.

Toto je tedy definitivní konec spekulacím, zda je tepelné čerpadlo naše tepelné čerpadlo vzduch-voda více či méně úsporné. Výsledek je jasný: Tepelná čerpadla AC Heating jsou skutečným leaderem na trhu a dosahují vysoce nadprůměrné účinnosti, která předčí dokonce i systémy země-voda.


xCC – proč jsou naše zařízení tak úsporná

            Zajímavá skutečnost z minulého odstavce je způsobena mnoha aspekty. Bezpochyby se jedná o použití těch nejkvalitnějších komponentů a o správný konstrukční návrh a dimenzování našich zařízení. Poslední důležitou věcí je řídicí systém xCC.

            Každý systém pracuje správně, jen když je optimálně nastaven. Optimální nastavení je zajištěno jednak autoadaptivními mechanismy a také přehledností uživatelského rozhraní, díky kterému uživatel může řídicí systém nastavit přesně dle jeho potřeb. Tato skutečnost přináší další velké úspory při provozu tepelného čerpadla. 


xCC – proč je vhodné mít jeden řídicí systém na všechno

Doba kdy bylo mnoho různých regulátorů, které spolu nekomunikují je již pryč. Řídicí systém xCC tepelného čerpadla ovládá vše:

   - topení (až 12 okruhů a 8 podokruhů pro multizónové řízení),
   - ohřev teplé vody,
   - ohřev bazénu,
   - součinnost s krbem s teplovodním výměníkem,
   - dohřev vzduchotechniky.

Tím, že je vše centrálně řízeno, nedochází ke kolizním stavům kdy vzduchotechnika chladí, topení topí nebo se topí v krbu, k tomu běží stále tepelné čerpadlo a podobně. Řídicí systém xCC pečlivě hospodaří s energií tak, aby bylo s ní nebylo plýtváno. 


xCC – Nové funkce řídicího systému pro náročné uživatele

Díky unikátnímu řešení řídicího systému bylo možné implementovat i některé funkce sběrnicové inteligentní elektroinstalace. Například pomocí řídicího systému xCC můžete ovládat i žaluzie. Pokud řídicí systém xCC propojíte s meteostanicí, je možné ovládat žaluzie nejen dle času, ale i podle intenzity větru. Řídicí systém disponuje i výstupy, které simulují přítomnost člověka v domě a mohou tak náhodných intervalech například rozsvěcet či zhasínat světla.

Tím, že je řídicí systém xCC součástí tepelného čerpadla, je počáteční investice do přídavných funkcí již minimální. Pokud by tento objem nestačil, je možné tepelné čerpadlo propojit s nadřazeným systémem inteligentního domu přes otevřený protokol nebo Ethernet.  

 
 


Co můžete slyšet, když už konkurenci nestačí dech?

Často bylo slyšet „ale ta tepelná čerpadla vzduch voda mají špatnou účinnost“. Možná, ale neplatí to o tepelných čerpadlech AC Heating. SCOP, tedy parametr, pomocí kterého lze celoroční účinnost a ekonomiku objektivně porovnávat, jsme změřili.

Slýcháme i argumentaci, že tepelná čerpadla s proměnným výkonem jsou méně účinná. Opět SCOP ukazuje, že pravý opak je pravdou. Skvělé je i to, že pokud frekvenční měnič upravuje výkon kompresoru na nezbytné minimum, snižuje se počet jeho startů a prodlužuje se jeho životnost. 


Spolehlivý partner je důležitý

Jsme na trhu od roku 2006. Právě jsme se přestěhovali do nového a většího sídla, které jsme pro nás postavili. Jsme dlouhodobě jedním z hlavních hráčů na českém trhu. Expandujeme do zahraničí. Každý rok se náš tým rozšíří o nové pracovníky. Nebojíme se provést měření dle těch nejnovějších a nejpřísnějších norem a prezentovat je veřejnosti. Poskytujeme plnou ničím nepodmíněnou záruku 7 let. Podporujeme vybrané dobročinné akce. Na základě uvedených faktů si troufám tvrdit, že máme splněny všechny předpoklady pro to, abychom se mohli označit za solidní firmu.

Pokud si tepelné čerpadlo pořizujete, je to investice na mnoho let. Vyplatí se vybrat si solidního partnera, kterému Vaši investici svěříte. Vyžadujte při výběru reference, vyžadujte technická data a individuální přístup.

Zajímají Vás tepelná čerpadla? Obraťte se na nás telefonicky nebo přes náš webový portál, rádi Vám poskytneme bližší informace.


Za tým AC Heating zdraví

Ing. Lubomír Kuchynka
 
info@ac-heating.cz
www.ac-heating.cz

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Úspora energií a pohodlí s tepelnými čerpadly od AC Heating

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Jak efektivně ušetřit na nákladech spojených s vytápěním? Existuje jedna z nejekologičtějších a nejúspornějších technologií, která vám může pomoci snížit energetickou spotřebu a finanční náklady na vytápění ve vašem domě.
Dozvědět se více

Ekonomika fotovoltaických elektráren

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika_1
Nejčastější otázky, kterou nám pokládají všichni klienti při prvních jednáních, se týkají rentability fotovoltaických elektráren. Kdy se mi vrátí moje investice? Co s elektřinou, kterou vyrobím, ale nespotřebuji? Odpovědi jsme přehledně shrnuli v článku.
Dozvědět se více

Cena tepelného čerpadla

ac_heating_BD_tepelna_cerpadla_1
Jak optimalizovat investici do tepelného čerpadla
Dozvědět se více

Spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika
Představujeme unikátní řešení spolupráce fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. Řešení, kterým zvýšíte energetickou soběstačnosti vaší domácnosti, šetříte náklady a technologii tepelného čerpadla. 
Dozvědět se více
Další články
© 2023 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.