Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

• Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc
• S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme

Už jen pár měsíců mají majitelů bytů, rodinných domů a staveb určených pro rodinnou rekreaci na výměnu nejstarších a nejméně ekologických kotlů, tedy kotlů s emisní třídou 1 a 2. Od 1. 9. 2024 budou kotle na tuhá paliva horší než 3. emisní třídy zakázana. Tato potřeba vznikla jako jedno z řešení vedoucí ke snížení emisí a zlepšení kvality ovzduší.

Zájem o vliv domácího topení na životní prostředí v posledních letech silně roste. Podle dat ČHMÚ pochází z lokálního vytápění domácností více než 75 % všech emisí jemných prachových částic a více než 95 % emisí bezo[a]pyrenu produkovaných v České republice. Podle Státního zdravotního ústavu způsobuje v ČR znečištěné ovzduší dokonce až 3 100 předčasných úmrtí každý rok. A přestože se kvalita ovzduší zlepšuje, stále se na celém území nedaří plnit ani stávající imisní limity.

Z pohledu čistého ovzduší je proto nejlepší vyměnit starý kotel za bezemisní zdroj. Ideálním náhradním zařízením je tepelné čerpadlo, které si podle údajů Ministerstva životního prostředí volili v rámci dotací lidé nejčastěji. „Tepelné čerpadlo dokáže vyprodukovat až několikanásobně více tepla, než je jeho spotřeba elektřiny. Je to dáno tím, že využívá energie ze vzduchu, který se nachází všude kolem nás. Náklady na jeho provoz jsou proto výrazně nižší než u jiných topných systémů,“ říká Ing. Jiří Polívka, PhD. za AC Heating.

Podpora bude pokračovat, ale bude nižší!

KONTAKTUJTE NÁS 

Výměnu starého kotle není dobré odkládat. Naopak je vhodné ji řešit, co nejdříve, protože kotlíkové dotace ve své aktuální výši budou platit jen do 30. 8. 2023. Poté, tedy od 1. 9. 2024 bude podpora z dotačních programů pokračovat, ale v upravené formě. Zákazník tak může přijít až o desítky tisíc korun v závislosti na druhu zdroje vytápění.

Podle Ministerstva životního prostředí využilo podporu z kotlíkových dotací již 130 tisíc nízkopříjmových domácností, která slibuje až 95 % uznatelných nákladů. Zároveň však odhaduje, že až 150 tisíc kotlů je stále třeba vyměnit. Lze tedy očekávat, že s blížícím se termínem zákazu budou mít dodavatelé čerpadel čím dál víc práce a lhůty na vyřízení budou delší.
„Našim zákazníkům jsme schopni garantovat využití dostupných dotací a díky skladovým zásobám nainstalovat nové zařízení již do tří měsíců. Při přechodu z kotle na čerpadlo se tak klienti nemusí bát zbytečných průtahů ani komplikací,“ doplňuje Polívka.

Další domácnosti mohou využít příspěvek z programu Nová zelená úsporám a ušetřit až 50 % z ceny pořízení zdroje a jeho instalace. Velkou výhodou je také to, že žadatel nemusí do výměny vkládat své vlastní prostředky, jelikož je mu dotace vyplacena předem.

Uvažujete o výměně starého kotle?

KONTAKTUJTE NÁS 

Vyřešte výměnu kotle s námi!

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating – Inovace v účinnosti pro váš domov

Jak efektivně snížit náklady na vytápění ve vašem domě? Máme pro vás revoluční řešení – představujeme tepelná čerpadla vzduch-voda AC Heating. Tyto čerpadla nejen vynikají v úspoře energie, ale také dosahují lepší účinnosti než systémy tepelných čerpadel země-voda v oblasti rodinných domů.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.