Jak se vyznat v nabídkách na tepelná čerpadla - část II

Jak jsme již zmínili v předchozím článku JAK SE VYZNAT V NABÍDKÁCH NA TEPELNÁ ČERPADLA - I, správný výběr dodavatele tepelných čerpadel pro váš bytový dům je zásadním rozhodnutím s dlouhodobým dopadem. Výběru je třeba věnovat čas a pečlivě porovnat jednotlivé nabídky. Co když ale nerozumíte všem údajům nebo nevíte, které jsou důležitější než ostatní?

Jak vyhodnotit nabídky
Máte před sebou nabídku a nevíte na jaké parametry se zaměřit? Na trhu je nepřeberné množství dodavatelů tepelných čerpadel a stejně jako ve všech oborech, jsou mezi nimi propastné rozdíly nejen v kvalitě použité technologie, ale také ve zkušenostech a přístupu k zákazníkům. A vytápění paneláku není legrace, odbornost a zejména pak zkušenosti s provozem jsou základním předpokladem spolehlivosti.

Reference a provozní data
Než si cokoliv koupím, tak pátrám po zkušenostech uživatelů. Zjišťuji, co jim na produktu vadí a co naopak vyzdvihují jako výhodu. A porovnám s mými požadavky na danou věc. A stejně tak postupuji v případě výběru firmy, která mi má doma něco rekonstruovat nebo dodat.
Pokud vám není jedno, jak bude nová kotelna fungovat, co to bude obnášet a kolik ve výsledku skutečně ušetříte, tak si firmu důkladně proklepněte. Nechte si předložit seznam referencí s uvedením velikosti domu, popisem použité technologie a zejména pak s kontaktem na provozovatele. Zásadním podkladem jsou pak provozní výsledky dané realizace, tzn. kolik peněz platí v současnosti za vytápění a jestli dosahují slibovaných úspor.
S firmou bez ověřených referencí bych se do velkých akcí, jakými je změna vytápění bytového domu, rozhodně nepouštěla.

Ověřený dodavatel a co dál
Nabídky firmiček, které dodaly čerpadla do pár domků v Horní Dolní jste vyřadili a čeká vás porovnání nabídek ověřených a zkušených dodavatelů.
Projdeme si několik bodů, které by vám neměly uniknout:

Značka kvality EHPA – firmy se ohánějí různými certifikáty, předhánějí se v hodnotách COP/SCOP, ale jen v případě dodavatele certifikovaného dle EHPA máte jistotu, že jeho technologie byla prověřena v nezávislé a certifikované zkušebně.
Celkový instalovaný výkon tepelných čerpadel je velmi důležitý parametr určující, zda návrh odpovídá tepelným požadavkům vašeho domu. Pokud dodavatel navrhne tepelná čerpadla s nedostatečným výkonem, bude vstupní investice sice nižší, ale provozní náklady pak výrazně vyšší. Požadujte předložení navrženého výkonu při podmínkách A2W35 certifikovaného nezávislou zkušebnou EHPA.
! Číslo v názvu tepelného čerpadla neznamená u všech dodavatelů výkon !

Bod bivalence je venkovní teplota, do které tepelnou ztrátu plně pokrývá energie dodaná tepelným čerpadlem. Čím vyšší teplota tím více bude čerpadlům pomáhat doplňkový (bivalentní) zdroj a tím dražší bude následný provoz. Zkušený dodavatel má výpočty optimalizované s ohledem na provozní výsledky z realizovaných instalací, navrhne pro vás ekonomicky nejvhodnější řešení a vše odborně vysvětlí.
Provozní náklady – pro porovnání jednotlivých nabídek je potřeba si nechat předložit veškeré náklady, které budete na provoz vlastní kotelny vynakládat. Zahrnul prodejce do svých výpočtů návratnosti investice vedle nákladů na vytápění a ohřev TUV tepelným čerpadlem a bivalentním zdrojem také stálé platby za rezervovaný příkon elektrické energie? Nezapomněl v propočtech na zahrnutí částky za povinné revize úniku chladiva dle zákona 73/2012 Sb.?
Jednotková cena tepla na vytápění a přípravu TUV je cena, kterou výrobci a dodavatelé tepelných čerpadel porovnávají s cenou tepla ze soustavy centrálního zásobování teplem (czt). Tepelná čerpadla vyrábí 1 GJ tepla za cenu kolem 270 Kč oproti průměrným 650,- Kč/GJ z teplárny. Pro férové porovnání je však třeba počítat také s vytvořením fondu obnovy a údržby topného zdroje. Nabídka by tak měla obsahovat i propočet zahrnující amortizaci.
Dispečink a automatická diagnostika – ovládání topení na dálku je dnes standardem. Většina kvalitních dodavatelů zajišťuje nepřetržitý monitoring provozu, ti nejlepší přidávají ještě automatickou dálkovou diagnostiku s možností sledování historie provozu. V praxi to znamená, že všechny provozní parametry jsou nonstop sledovány, analyzovány a vyhodnocovány. Nestandardní stavy jsou tak včas zjištěny a odstraněny. Zjistěte si, kdo tyto služby do nabídky zahrnul, kdo si je nechá zaplatit v budoucnu a kdo je v rámci péče o své zákazníky nabízí zcela zdarma.
Záruční doba na tepelná čerpadla se obvykle pohybuje v rozmezí 2–5 let, někteří dodavatelé poskytují prodlouženou záruku 7 nebo 10 let. Pro srovnání je třeba prověřit, zda je záruční doba podmíněna placenými servisními prohlídkami či nikoliv.
„Na klíč“ je v poutavých reklamách a nabídkách často skloňovaný pojem. Nechte si vysvětlit, co přesně znamená. Zahrnuje cenová nabídka vyřízení stavebního povolení, včetně projektové dokumentace a vyjádření dotčených orgánů státní správy? Postará se také o podklady ke kolaudaci? Odpojení paneláku od dálkového vytápění není jednoduchý proces a výběr zkušeného a spolehlivého partnera je alfou a omegou celé akce. Vyberte takového, který bude stát celou dobu při vás.

Jak tedy správně vybrat?
Stanovte si výběrová kritéria, která jsou pro vás důležitá, lze je kvantifikovat a porovnávat. Při výběru buďte nekompromisní a trvejte na předložení kompletních nabídek. Ptejte se těch, kteří mají proces odpojení domu od teplárny za sebou. Podle čeho vybírali, jak firmy reagovaly, co by s odstupem času a současnými zkušenostmi udělali jinak. Která kritéria jsou pro následnou realizaci a provoz podstatná.

Odbornost a zkušenosti
Odborný návrh, ekonomická rozvaha, provozní výsledky z již fungujících topných zdrojů a prohlídka referencí vás dovedou ke správné volbě.
Předvýběr je prvním krokem schválení změny vytápění v domě, tak šťastnou ruku při výběru!

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.