Jak se vyznat v nabídkách na tepelná čerpadla - část I

Rozhodli jste se jít cestou odpojení od centrálního vytápění a pořídit si vlastní kotelnu s tepelnými čerpadly. Náklady za vytápění jsou největší položkou v rozpočtu bytového domu a nabídka výrazných úspor je velice lákavá. Výběr správného dodavatele je však zásadní podmínkou budoucí spokojenosti.
Na co se zaměřit a jaké podklady si vyžádat, abyste nenaletěli prodejci vzdušných zámků?

Poptali jste vybudování vlastní kotelny s tepelnými čerpadly a přistála vám na stole univerzální nabídka bez požadavků na konkrétní data o vašem domě? Pak jí rovnou smeťte ze stolu. Kvalitní dodavatel bude požadovat informace o domě a jeho spotřebách, nespokojí se s energetickým štítkem budovy a omrknutím domu na mapách.
Každý dům je jiný a má jiné potřeby na dodané teplo, množství teplé vody, platí jiné ceny současnému dodavateli. To vše jsou faktory zásadně ovlivňující návrh topného zdroje a výsledky ekonomické analýzy projektu. Jen správně dimenzovaný zdroj svým výkonem zajistí dostatek tepla a teplé vody po celý den.

Jak porovnat nabídky jednotlivých firem

Zajímejte se o dodavatele, jeho postavení na trhu a historii. Jak dlouho se oboru věnuje a kolik instalací sám realizoval. Nechte si předložit provozní data, domluvte si prohlídky instalací a jeďte si pohovořit s uživateli. Spolehlivý dodavatel nemá důvod před vámi tajit informace nebo uvádět nepravdivé údaje. Pokud staví na kvalitě, zkušenostech a ověřených výsledcích z provozu, tak se rád pochlubí konkrétními daty.

Nebojte se osobních schůzek
Nebraňte se osobnímu setkání, nechte si vysvětlit technologii a předložit konkrétní řešení pro váš dům. Poznáte svůj obchodní protějšek, uvidíte, jak reaguje na dotazy a jestli si nevymýšlí. Chce si firma prohlédnout dům? Výborně, další ze signálů, že k návrhu přistupuje zodpovědně a individuálně. Má pro vás více řešení nebo zarytě trvá na konkrétním návrhu, neumí ho obhájit a tvrdí, že jinak to nejde. Možná nemá dostatek zkušeností…

Ekonomická rozvaha a rozpočet
Z dodaných dat o domě by vám měl dodavatel předložit kompletní nabídku. Součástí těchto dokumentů je předběžný položkový rozpočet a analýza provozu vlastní kotelny.
Detailně zpracovaná ekonomická rozvaha zahrnuje vyčíslenou roční úsporu oproti současnému dodavateli tepla, předpokládané provozní náklady na vytápění a ohřev TUV, návratnost investice a další podrobné informace, jako např. platby za jističe a povinné revize. Důležité jsou také provozní náklady se započítáním fondu obnovy a údržby topného zdroje (amortizace).

Položkový rozpočet rozhodně v nabídce nesmí chybět. Realizace „na klíč“ je dnes oblíbeným pojmem, jsou ale všechny nutné činnosti zahrnuty v rozpočtu? Vyčíslil vám dodavatel všechny stavební práce i přípravné práce, včetně kompletní dokumentace a zajištění stavebního povolení? Porovnejte nabídky jednotlivých firem a trvejte na vyčíslení veškerých nákladů souvisejících s provozem nové kotelny. Nechte si případné chybějící položky doplnit, ať vás nakonec nečeká nemilé překvapení, že nejlevnější nabídka není zdaleka tak výhodná, jak se zdála. A nekompletní nabídka o firmě také ledacos napovídá.

Chcete nabídku i pro váš panelák? Kontaktujte nás.

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.