AC HEATING JE SPOLEHLIVÝ DODAVATEL TEPLA - PŘESVĚDČTE SE NA WWW.VYTAPENIPANELAKU.CZ

Dotaci lze čerpat na tepelné čerpadlo i při zachování plynového kotle jako sekundárního zdroje

Tepelná čerpadla jsou v současné době klíčovou technologií pro posilování energetické nezávislosti a optimalizaci provozních nákladů rezidenčních budov.

I když širší veřejnost mnohdy předpokládá nutnost kompletní eliminace starých zdrojů tepla, aktuální rámce dotační politiky připouštějí hybridní systémy, kde je zachován plynový kotel jako důležitý sekundární zdroj. Tento model reflektuje klimatickou realitu střední Evropy, kde mohou zimní teploty dočasně snižovat efektivitu tepelných čerpadel.

Na možnosti využití plynového kotle jako bivalentního (sekundárního) zdroje energie se podíváme v tomto článku.

Hybridní systémy: Synergie tepelného čerpadla a plynového kotle

Hybridní systémy představují promyšlenou kombinaci dvou různých technologií vytápění:

Dotační program Nová zelená úsporám Light umožňuje zachování existujícího plynového kotle, avšak pouze v roli doplňkového zdroje tepla. Primární roli tak musí plnit tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo, obvykle typu vzduch–voda, zabezpečuje efektivní vytápění budovy během většiny roku. Dosahuje sezonního topného faktoru (SCOP), což bychom mohli nazvat také jako koeficient výkonu, 4 až 5 za optimálních klimatických podmínek. To znamená, že na každou spotřebovanou kilowatthodinu elektřiny vyprodukuje čtyř až pětinásobek tepelné energie (tepelné čerpadlo od AC Heating AW9/R32 má SCOP dokonce 5,62).

Plynový kondenzační kotel, zpravidla o výkonu 20–30 kW, pak slouží jako záloha při extrémně nízkých venkovních teplotách nebo během nečekaných špiček v poptávce po teple, například při prudkém poklesu teplot.

Legislativa a dotační aspekty hybridních instalací

Nová zelená úsporám Light podporuje systémy, kde tepelné čerpadlo představuje hlavní zdroj vytápění. Plynový kotel je pak tolerován jako záložní zdroj.

Pro instalace typu vzduch-voda je poskytována dotace do výše 75 000 Kč, pokud je tepelné čerpadlo určené pouze k vytápění, případně dotace až 90 000 Kč, pokud slouží instalované tepelné čerpadlo i k ohřevu vody. Nízkopříjmové skupiny obyvatel pak v rámci dotačního programu NZÚ Light – výměna starých kotlů pro domácnosti s nižšími příjmy mohou čerpat dotaci až 130 000 Kč na tepelné čerpadlo určené k vytápění nebo až 150 000 Kč, pokud bude určeno i k ohřevu vody. Další dotace lze získat za kombinaci s fotovoltaikou.

Proces čerpání dotace zahrnuje energetický posudek, technickou dokumentaci, projektovou dokumentaci a splnění lhůt pro podání žádosti. Chybné podklady mohou znamenat ztrátu nároku. Proto určitě oceníte, že AC Heating poskytuje klientům plný administrativní servis včetně komunikace se Státním fondem životního prostředí ČR, přičemž má vysokou úspěšnost schválených žádostí o dotace.

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nečekejte na zimu: Dotace na tepelné čerpadlo pro nízkopříjmové domácnosti až 150 000 Kč

Momentální situace přináší zásadní příležitost pro seniory, kteří chtějí zlepšit komfort svého bydlení, zvýšit energetickou soběstačnost a zároveň ulevit rodinnému rozpočtu. Prudký nárůst cen elektřiny a plynu v posledních letech donutil mnoho lidí zamyslet se nad tím, jak efektivněji vytápět své domovy.
Dozvědět se více

Solární systém na chatu? Tohle je největší rozdíl, který většina lidí přehlíží

Chataření už dávno není jen víkendová romantika bez elektřiny. Moderní technologie umožňují mít na chatě komfort, který se blíží běžnému bydlení – bez vysokých účtů a závislosti na distribuční síti. Právě proto je stále větší zájem o solární systémy na chatu. Jenže málokdo tuší, jaký je rozdíl mezi solárním termickým a fotovoltaickým systémem. 
Dozvědět se více

Chladivo R290: Proč je hitem pro moderní tepelná čerpadla?

Chladivo R290, známé také jako propan, je přírodní uhlovodík s extrémně nízkým potenciálem globálního oteplování (GWP cca 3), což z něj činí jednu z nejčistších dostupných možností pro vytápění a chlazení. Na rozdíl od syntetických chladiv, jako jsou R410A nebo R32, které mají GWP v řádu stovek až tisíců, R290 minimálně zatěžuje životní prostředí a pomáhá naplňovat klimatické cíle Evropské unie do roku 2050.
Dozvědět se více

Nebojte se topit efektivně a ekologicky!

Česká republika, stejně jako řada dalších evropských zemí, čelí výzvám spojeným s energetickými a klimatickými plány Evropské unie. V rámci boje proti znečišťování životního prostředí a s cílem dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050 budou od roku 2027 zavedeny emisní povolenky nově i pro silniční dopravu a vytápění budov, tedy i domácností. Ti, kteří stále topí uhlím, jedním z nejvíce znečišťujících zdrojů energie, se tak musí připravit na vyšší náklady. Koncová cena za vytápění totiž vzroste o částku, která bude zahrnovat právě i náklady na emisní povolenky, což je jedním z hlavních důvodů tohoto zdražení.
Dozvědět se více
Další články
© 2025 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.