AC Heating Blog Tepelný komfort s tepelným čerpadlem na bytovém domě

Tepelný komfort s tepelným čerpadlem na bytovém domě

Regulační systém xCC, který je standardně součástí tepelného čerpadla AC Heating Convert AW (kaskády tepelných čerpadel), umožňuje nastavit teplotu otopné vody pomocí takzvané ekvitermní křivky. Ekvitermní křivka je závislost mezi teplotou otopné vody a venkovní teplotou. Proto budou otopná tělesa při vyšší venkovní teplotě méně teplá a při nižší venkovní teplotě budou naopak teplejší.

Tepelná čerpadla pracují s nižším teplotním spádem. Znamená to, že otopnými tělesy (radiátory) prochází více otopné vody při menším rozdílu teplot mezi vstupem a výstupem otopných těles. Proti původnímu stavu, před instalací topného zdroje s tepelným čerpadlem, budou proto radiátory chladnější. S původním topným zdrojem byla otopná tělesa nahoře teplejší a dole naopak chladnější než tomu bude nyní, kdy bude otopné těleso celé téměř stejně teplé. Je to dáno termostatickými ventily, které jsou obvykle instalovány, průtokem otopné vody otopným systémem a její teplotou.

Lokální zdroj tepla umožňuje nastavit ekvitermní křivku dle potřeb daného objektu, vašeho domu, ne dle potřeb dané lokality, jako v případě CZT, kdy je nutné brát v úvahu potřebu „nejhoršího“ objektu. Objektu, který potřebuje dodat otopnou vodu o vyšší teplotě než váš dům.

Protože se snažíme maximalizovat vaše úspory, zahajujeme spuštění tepelného čerpadla s nižší ekvitermní křivkou, kterou pak upravujeme na základě informací a požadavků od vás, obyvatelů domu. V případě že zjistíte, že jsou otopná tělesa (radiátory), která máte v bytě chladnější než obvykle, neznamená to, že budete mít doma zimu. Posuzujte proto správnost nastavení ekvitermní křivky na základě tepelné pohody v místnosti, nikoliv na základě teploty otopných těles. Nastavení může provádět buď vámi určený správce, nebo technická podpora AC Heating.

tepelna cerpadla AC Heating_Brno tepelna cerpalda_ac heating_Brno_2

Poznámka:
Na tepelném komfortu v domě se velkou měrou podílí stav otopné soustavy. Každá otopná soustava v domě, který byl zateplen, byla u něho vyměněna okna, nebo v něm byl instalován lokální topný zdroj, by měla být osazena regulátory diferenčního tlaku. Tím lze eliminovat rozdíly v průtoku otopné jednotlivými větvemi otopné soustavy a tím zajistit, že všechna otopná tělesa (radiátory) budou topit rovnoměrně.

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak ušetřit v panelovém domě?

tepelna_cerpadla_ac_heating_vlastni_kotelna_Karlovy_vary_3
Líbilo by se Vám ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně? A víte, že toho můžete docílit i jinak, než utažením opasků a omezením vlastního pohodlí?
Dozvědět se více

Webinář s AC Heating

ac_heating_tepelna_cerpadla_webinář
Snažíme se vždy vycházet vstříc našim zákazníků a hledat pro ně ta nejvýhodnější řešení. Abychom zajistili stejnou interakci a informovanost v době, kdy se potkávat můžeme jen velmi opatrně, začali jsme pořádat webináře.
Dozvědět se více

Ovládejte teplo v domě snadno a jednoduše

Snadné a pohodlné ovládání tepelneho cerpadla_2
Běžný uživatel se možná spokojí s tím, že si nastaví pouze teplotu v domě a nemusí nic jiného řešit. Pokud ovšem chceme dosáhnout většího komfortu a ještě větší úspory nákladů, je zapotřebí mít nástroj, který nám to umožní – tedy chytrá regulace xCC.
Dozvědět se více

Vyhodnocení topné sezóny 2019 v panelovém domě v Praze

Rádi bychom vám představili vyhodnocení a srovnání dvou různých přístupů k úsporám v bytovém domě.
Dozvědět se více
Další články

© 2020 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.
Tepelné čerpadlo - popup