Tepelný komfort s tepelným čerpadlem na bytovém domě

Regulační systém xCC, který je standardně součástí tepelného čerpadla AC Heating Convert AW (kaskády tepelných čerpadel), umožňuje nastavit teplotu otopné vody pomocí takzvané ekvitermní křivky. Ekvitermní křivka je závislost mezi teplotou otopné vody a venkovní teplotou. Proto budou otopná tělesa při vyšší venkovní teplotě méně teplá a při nižší venkovní teplotě budou naopak teplejší.

Tepelná čerpadla pracují s nižším teplotním spádem. Znamená to, že otopnými tělesy (radiátory) prochází více otopné vody při menším rozdílu teplot mezi vstupem a výstupem otopných těles. Proti původnímu stavu, před instalací topného zdroje s tepelným čerpadlem, budou proto radiátory chladnější. S původním topným zdrojem byla otopná tělesa nahoře teplejší a dole naopak chladnější než tomu bude nyní, kdy bude otopné těleso celé téměř stejně teplé. Je to dáno termostatickými ventily, které jsou obvykle instalovány, průtokem otopné vody otopným systémem a její teplotou.

Lokální zdroj tepla umožňuje nastavit ekvitermní křivku dle potřeb daného objektu, vašeho domu, ne dle potřeb dané lokality, jako v případě CZT, kdy je nutné brát v úvahu potřebu „nejhoršího“ objektu. Objektu, který potřebuje dodat otopnou vodu o vyšší teplotě než váš dům.

Protože se snažíme maximalizovat vaše úspory, zahajujeme spuštění tepelného čerpadla s nižší ekvitermní křivkou, kterou pak upravujeme na základě informací a požadavků od vás, obyvatelů domu. V případě že zjistíte, že jsou otopná tělesa (radiátory), která máte v bytě chladnější než obvykle, neznamená to, že budete mít doma zimu. Posuzujte proto správnost nastavení ekvitermní křivky na základě tepelné pohody v místnosti, nikoliv na základě teploty otopných těles. Nastavení může provádět buď vámi určený správce, nebo technická podpora AC Heating.

tepelna cerpadla AC Heating_Brno tepelna cerpalda_ac heating_Brno_2

Poznámka:
Na tepelném komfortu v domě se velkou měrou podílí stav otopné soustavy. Každá otopná soustava v domě, který byl zateplen, byla u něho vyměněna okna, nebo v něm byl instalován lokální topný zdroj, by měla být osazena regulátory diferenčního tlaku. Tím lze eliminovat rozdíly v průtoku otopné jednotlivými větvemi otopné soustavy a tím zajistit, že všechna otopná tělesa (radiátory) budou topit rovnoměrně.

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.