AC Heating Blog Tepelný komfort s tepelným čerpadlem na bytovém domě

Tepelný komfort s tepelným čerpadlem na bytovém domě

Regulační systém xCC, který je standardně součástí tepelného čerpadla AC Heating Convert AW (kaskády tepelných čerpadel), umožňuje nastavit teplotu otopné vody pomocí takzvané ekvitermní křivky. Ekvitermní křivka je závislost mezi teplotou otopné vody a venkovní teplotou. Proto budou otopná tělesa při vyšší venkovní teplotě méně teplá a při nižší venkovní teplotě budou naopak teplejší.

Tepelná čerpadla pracují s nižším teplotním spádem. Znamená to, že otopnými tělesy (radiátory) prochází více otopné vody při menším rozdílu teplot mezi vstupem a výstupem otopných těles. Proti původnímu stavu, před instalací topného zdroje s tepelným čerpadlem, budou proto radiátory chladnější. S původním topným zdrojem byla otopná tělesa nahoře teplejší a dole naopak chladnější než tomu bude nyní, kdy bude otopné těleso celé téměř stejně teplé. Je to dáno termostatickými ventily, které jsou obvykle instalovány, průtokem otopné vody otopným systémem a její teplotou.

Lokální zdroj tepla umožňuje nastavit ekvitermní křivku dle potřeb daného objektu, vašeho domu, ne dle potřeb dané lokality, jako v případě CZT, kdy je nutné brát v úvahu potřebu „nejhoršího“ objektu. Objektu, který potřebuje dodat otopnou vodu o vyšší teplotě než váš dům.

Protože se snažíme maximalizovat vaše úspory, zahajujeme spuštění tepelného čerpadla s nižší ekvitermní křivkou, kterou pak upravujeme na základě informací a požadavků od vás, obyvatelů domu. V případě že zjistíte, že jsou otopná tělesa (radiátory), která máte v bytě chladnější než obvykle, neznamená to, že budete mít doma zimu. Posuzujte proto správnost nastavení ekvitermní křivky na základě tepelné pohody v místnosti, nikoliv na základě teploty otopných těles. Nastavení může provádět buď vámi určený správce, nebo technická podpora AC Heating.

tepelna cerpadla AC Heating_Brno tepelna cerpalda_ac heating_Brno_2

Poznámka:
Na tepelném komfortu v domě se velkou měrou podílí stav otopné soustavy. Každá otopná soustava v domě, který byl zateplen, byla u něho vyměněna okna, nebo v něm byl instalován lokální topný zdroj, by měla být osazena regulátory diferenčního tlaku. Tím lze eliminovat rozdíly v průtoku otopné jednotlivými větvemi otopné soustavy a tím zajistit, že všechna otopná tělesa (radiátory) budou topit rovnoměrně.

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ještě ekonomičtější a ekologičtější tepelné čerpadlo

Tepelne_cerpadlo_AC_Heating_Convert_AW12_R32
Naši produktovou řadu tepelných čerpadel jsme rozšířili o nová zařízení s novým typem chladiva R32, které mají v současné době nejvyšší SCOP ve své kategorii.
Dozvědět se více

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 3.

AC_heating_tepelna_cerpadla_showroom_2
Úspěšná instalace tepelného čerpadla se vyznačuje v první řadě použitím tepelného čerpadla od kvalitního dodavatele. Tedy dodavatele se zkušenostmi, patřičnou odborností a se zárukami poprodejní péče.
Dozvědět se více

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 2.

AC_Heating_tepelna_cerpadla_navrh
Další část věnujeme problematice samotného návrhu z pohledu účinnosti a výkonu. Jedná se o téma zásadní a velmi a často diskutované. Pokusíme se jej jednoduše, lidsky vysvětlit a na konkrétním příkladu ukázat jeho uplatnění v praxi.
Dozvědět se více

Návod na správný návrh tepelných čerpadel – část 1.

tepelne_cerpadlo_ac_heating_convertAW
Trh s tepelnými čerpadly roste každoročně o mnoho desítek procent a představuje nejrychleji rostoucí zdroj vytápění na trhu. Pojďme si shrnout nejdůležitější body výběru nového zdroje - tepelného čerpadla.
Dozvědět se více
Další články

© 2020 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.