Panelák v Brně šetří na vytápění půl milionu ročně - jak toho dosáhli?

Dvanáctipatrový panelový dům na brněnském předměstí se v roce 2015 rozhodl k odvážnému kroku, odpojit se od Teplárny Brno a ušetřit jak finančně, tak i snížit spotřebu GJ nutných k provozu domu. „Vlastní kotelna s tepelnými čerpadly je tak trochu vrcholem celého předchozího dlouhodobého úsilí – výměna oken, zateplení domu, rekonstrukce a modernizace výtahů a mnoho dalšího.“ rozhodnutí o odpojení domu od centrálního dodavatele předseda bytového družstva ZLATÝ DOMOV, Rolnická 3, Ing. Miloš Vrážel, rozhodně nelituje a správnost tohoto kroku potvrzují i provozní výsledky a úspory, kterých dům dosahuje.

S ČÍM ZAČÍT?

V roce 2015 platil panelový dům o 60 bytových jednotkách se 180 obyvateli v Brně – Bohunicích za 1 GJ tepla z teplárny 668 Kč. I přes nabídnutou slevu od centrálního dodavatele se rozhodli, že již nechtějí dále platit za teplo, které nikdy neodebrali (teplo, které se ztrácí při dodávce a cirkulaci teplé užitkové vody z kotelen Tepláren) a vydali se cestou vlastního nezávislého vytápění. „Původně jsme uvažovali o tepelném čerpadle na plyn, problémy ale byly s povolením – prý emise!“ vysvětluje Ing. Miloš Vrážel jeden z důvodů, proč padla volba na tepelná čerpadla v kombinaci s elektrokotli. „Samozřejmě jsme pečlivě zvažovali výběr dodavatele. Velkou roli pro nás hrály reference a chuť do toho jít s námi. Není překvapivé, že takto zaměřených firem není mnoho, neboť úspěšně vyprojektovat a nainstalovat TČ do dvanácti podlažního panelového bytového domu není až zas tak jednoduché.“

JAK VYŘEŠIT NÁVRH NOVÉHO ZDROJE?

Na základě poskytnutých údajů o parametrech domu (tepelná ztráta 110kW) a jeho spotřebách byla navržena, a v roce 2016 nainstalována, kaskáda 5 tepelných čerpadel Convert AW28-3P, které jako bivalentní zdroj doplňují dva elektrokotle. Dostatečné množství teplé vody zajišťují tři 1000 l zásobníky. Správný návrh topného zdroje je nezbytný pro zajištění tepelného komfortu v domácnostech a detailní ekonomická rozvaha ukáže jak předpokládané úspory, tak návratnost celé investice, která určí smysluplnost změny vytápění. V případě Rolnické 3 je očekávána návratnost čtyřmilionové investice v rozmezí 7-8 let. Instalace nového systému vytápění se obyvatelům bytů vyplatila okamžitě, protože byla investice hrazena z naspořených peněz a přeplatky z úspor jsou jim tedy vypláceny. V jiných případech, kdy dům nemá vlastní finanční prostředky a na investici použije úvěr, slouží přeplatky z úspor k úhradě splátek.

CO TO ZNAMENÁ PRO OBYVATELE BYTŮ?

„Ti, kteří se nezajímají, si změnu ani v podstatě neuvědomili. Poznali to až při závěrečném vyúčtování nákladů za rok 2016, díky vysokým přeplatkům. Instalace technologie trvala nějakých 14 dnů, vše se dělo na střeše, požárním schodišti a v technických místnostech domu, takže ani samotná realizace nikoho neomezila.“ popisuje Ing. Vrážel, jak se změna dotkla samotných obyvatel domu. „Ti, kteří měli obavy z chladu, z hluku nebo vibrací jsou potěšeni, že se jejich obavy nenaplnily. Topí se komfortně, teplá voda je k dispozici kdykoliv, i v noci.“

Spokojenost obyvatel domu i vedení družstva podtrhují dosažené provozní výsledky. Spotřeba domu klesla z původních 1398 GJ/rok na současných 1245 GJ/rok. Díky instalaci tepelných čerpadel se podařilo naplnit i druhý cíl, a to snížení nákladů na vytápění. Současné náklady na 1 GJ tepla jsou 217 Kč místo původních 668 Kč, takže ročně je úspora nákladů 519 799 Kč, což představuje 65,77 % úsporu oproti vytápění teplárnou.
„Tepelná čerpadla jsou plnohodnotným zdrojem vytápění, vyrábějí potřebné množství tepla, stejně jako předchozí dodavatel přes CZT. Jde o to, celou instalaci dobře dimenzovat. To se u nás podařilo.“

Řešíte problém s drahým teplem a zajímá Vás, kolik by mohl ušetřit váš dům? Obraťte se na nás a společně najdeme řešení.

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tepelná čerpadla AC Heating – Inovace v účinnosti pro váš domov

Jak efektivně snížit náklady na vytápění ve vašem domě? Máme pro vás revoluční řešení – představujeme tepelná čerpadla vzduch-voda AC Heating. Tyto čerpadla nejen vynikají v úspoře energie, ale také dosahují lepší účinnosti než systémy tepelných čerpadel země-voda v oblasti rodinných domů.
Dozvědět se více

Úspora energií a pohodlí s tepelnými čerpadly od AC Heating

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Jak efektivně ušetřit na nákladech spojených s vytápěním? Existuje jedna z nejekologičtějších a nejúspornějších technologií, která vám může pomoci snížit energetickou spotřebu a finanční náklady na vytápění ve vašem domě.
Dozvědět se více

Ekonomika fotovoltaických elektráren

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika_1
Nejčastější otázky, kterou nám pokládají všichni klienti při prvních jednáních, se týkají rentability fotovoltaických elektráren. Kdy se mi vrátí moje investice? Co s elektřinou, kterou vyrobím, ale nespotřebuji? Odpovědi jsme přehledně shrnuli v článku.
Dozvědět se více

Cena tepelného čerpadla

ac_heating_BD_tepelna_cerpadla_1
Jak optimalizovat investici do tepelného čerpadla
Dozvědět se více
Další články
© 2023 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.