Ovládejte teplo v domě snadno a jednoduše

Nedílnou součástí tepelného čerpadla AC Heating Convert AW je jeho regulace-ovládání. Vývojem sofistikované regulace se zabýváme od prvního nainstalování tepelného čerpadla v roce 2006. V roce 2009 jsme začali s vývojem první verze regulace xCC. Díky tomu, jak roste počet zákazníků, rostou i postřehy a podněty pro naše vývojáře, kteří neustále pracují na zdokonalování systému. Nyní dovedeme nejen efektivně vytápět a chladit, ale i např. ovládat rolety, efektivně využívat vyrobenou energii z fotovoltaických elektráren a mnoho dalších funkcí, o kterých si povíme později. Pojďme se nejprve podívat na regulaci xCC od základu.

Samozřejmostí je přístup přes internet. Regulace xCC si otevřete na jakémkoli zařízení, kde si pustíte internet – tabletu, mobilu, PC. Rozhraní má responsivní design, tzn. rozložení stránky se vždy přizpůsobí velikosti obrazovky.

A co vlastně regulace xCC dovede?
Běžný uživatel se možná spokojí s tím, že si nastaví pouze teplotu v domácnosti a nemusí nic jiného řešit. Pokud ovšem chceme dosáhnout většího komfortu, je zapotřebí mít nástroj, který nám to umožní – tedy chytrá regulace xCC.

Základní funkcí je vytápění tedy řízení teploty v domě, a to dle venkovního a vnitřního čidla, nebo ekvitermní křivky. Teplota se dá nastavit zónově, pro každou místnost individuálně, pokud to topná soustava umožňuje.

Když je zapotřebí, je možné den po dni, hodinu po hodině řešit útlum tepelného čerpadla. Tato funkce je běžně využívána v noci a když odjedete na dovolenou. Regulace má také funkci globálního útlumu, která je provázána se zabezpečovacím systémem domu. Zde se dá kupříkladu nastavit, že se nebude po zakódování nahřívat bojler, sníží se požadovaná teplota atd.

U většiny instalací řešíme nejen vytápění domu, ale současně i ohřev užitkové vody. Je možné si zvolit, na jakou teplotu bude tepelné čerpadlo ohřívat vodu v bojleru. Lidé, kteří mají malé děti, kvůli bezpečnosti volí např. teplotu kolem 47 °C užitkové vody. Regulace myslí i na hygienu a v pravidelném intervalu probíhá automatická sanitace vytopením na 68 °C, aby se zde netvořily bakterie. Čas a den sanitace si volíte sami.

Regulace xCC si umí poradit i s dalšími topnými zdroji v soustavě. Tedy pokud v domě zůstane zachován původní kotel. Ta nejběžnější součinnost, jíž regulace řeší, je s kotlem na tuhá paliva, popřípadě s krbovou vložkou s teplovodním výměníkem. Díky osazeným čidlům na topné soustavě regulace zaznamená, že jste zatopili. V tu chvíli tepelné čerpadlo snižuje svůj výkon, klidně se i vypne a naopak. Kotel / krb vyhasíná, tepelné čerpadlo se rozbíhá. Funkce součinnosti/spolupráce je plně automatická, není nutné nikde nic přepínat, ani zavírat kulové ventily.

Pokud nastoupí letní měsíce a máte podlahové topení, mohla by přijít vhod funkce chlazení. Do podlahového topení tepelné čerpadlo vyrobí chladnou vodu a tím se zamezí přehřívání pokojů, hlavně těch, které jsou situovány na jižní stranu.

Zejména u novostaveb je využívána funkce ovládání rolet / žaluzií. Ty dovedeme řídit časově a dle nastavených zón. Pokud je zapotřebí, regulace umí komunikovat i s meteostanicí, aby při velkém větru došlo k vytažení rolet a nedošlo k poškození.

Čím dál více je populární ohřívání jak sezonního, tak celoročního bazénu tepelným čerpadlem. V případě ohřevu celoročního bazénu regulace xCC počítá i s individuální teplotou pro bazénovou místnost, která bývá zpravidla vyšší, než je teplota vody v bazénu, tudíž nedochází ke kondenzování vlhkosti.

Spolupráce tepelného čerpadla a FVE je poměrně složitou záležitostí, kde hraje roli spousta faktorů, které jsou popsány v samostatném článku.

Regulace xCC pomáhá šetřit peníze a prodlužovat životnost tepelného čerpadla. Dovede to například díky tomu, že sleduje krátkodobou předpověď počasí. Pokud je zaznamenáno, že za pár hodin dojde k výraznému ochlazení, regulace dá pokyn tepelnému čerpadlu, aby dle nastavené hystereze „přetopilo dům“ třeba o 1,5 °C. Při deklarovaném ochlazení nemusí tepelné čerpadlo běžet k maximálním výkonům, protože dům již vytopilo za přívětivějších venkovních podmínek a tolik se u toho nenadřelo.

Našim zákazníkům - uživatelům tepelných čerpadel - umožňujeme ovládání a nastavování tepelného čerpadla odkudkoliv přes internet. Navíc jako nadstavbu můžete využít službu AC-Connectivity. Ta Vám zajistí levnější připojení než přes běžnou IP adresu, přehlednější ovládání a informace o historii provozu tepelného čerpadla.

Za tým AC Heating
Zdeněk Skýpala

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.