Kolik stojí teplo s vlastní kotelnou s tepelnými čerpadly?

Máme tady podzim. Po tropickém létě, kdy nás hlavně zajímalo, jak můžeme své domovy ochladit, se do popředí dostává téma, jak své domovy pohodlně vytopit. Někteří majitelé rodinných domů už trénují nohy na běh do kotelny, jiní zuřivě obvolávají plynaře, aby zajistili revizi kotle a ti, kteří svěřili teplo moderním technologiím, tepelným čerpadlům, čekají s nohama nahoře, až se zima zeptá. Obyvatelé bytových domů zase čekají, až se zeptá teplárna, nebo spíše rozhodne. Těší se, až se rozžhaví stoupačky a radiátory a dočkají se svého komfortního teplíčka.

A víte, že komfort, který draze prodávají teplárenské společnosti, lze získat i za poloviční peníze? Většině lidí připadá nesmyslné vytápět domácnost elektrickým přímotopem, protože je to nehorázně drahé. Přitom si ale neuvědomují, že za teplo z teplárny platí stejně nehorázné ceny.

Velká část obyvatel panelových domů ani netuší, že existují i jiné možnosti, jak pohodlně vytápět své domovy než jen dálkové teplo od centrálního dodavatele. A když přijde řeč na odpojení domu od teplárny, jsou nedůvěřiví. Jsou to často lidé důchodového věku a ti se změny bojí. Celý život jen pohodlně otáčeli ventilem radiátoru a platili. A budou platit dál, v průměru kolem 600 Kč/GJ, v některých městech až 800 Kč/GJ tepla.
Podstatně méně budou platit všichni ti, kteří sebrali odvahu a rozhodli se vybudovat vlastní kotelnu. Nechtěli již platit do kapes energetických magnátů, nechtěli platit za teplo, které neodebrali. Chtěli nezávislost na ústředním vytápění. Chtěli zhodnotit svoji nemovitost a topit úsporně a ekologicky. To vše teď mají. Až se rozhodnou zahájit topnou sezónu, zapnou čerpadla a budou levně topit. Hned a bez starostí.

ZPRACUJEME VÁM STUDII ÚSPOR ZDARMA

K bytovým domům, které zvolily cestu odpojení se od dálkového tepla a šetří za vytápění nemalé částky, se v letošním roce přidala řada dalších napříč celou republikou.

Praha – Prvomájová 1356–1357
Nezateplený panelový dům o 24 bytových jednotkách, který boří jeden ze základních mýtů. Dokazuje totiž, že správně navržená tepelná čerpadla zvládnou dostatečně vytopit i nezateplený panelák. Od teplárny se pohodlně odpojil v prosinci 2017 a od té doby šetří. Předpokládaná roční úspora domácnosti 4+1 je cca 25 000 Kč, a to už je v rozpočtu jedné rodiny znát.
Předseda BD Radko Šťastný zmínil důvody, které je dovedly k vlastní kotelně: „Kromě úspor, ve které všichni věří a na které se těší, všichni shodně velmi kladně hodnotí skutečnost, že instalace tepelných čerpadel výrazně zhodnotí jejich nemovitost. Až mě překvapilo, jak často tento podpůrný argument zazníval.

Most – Čsl. armády 338–339
Menší bytový dům se sedlovou střechou a 18 bytovými jednotkami. Z prostorových důvodů jsou tepelná čerpadla umístěna vedle domu. Vlastníci bytů v tomto domě schválili přechod na vlastní zdroj tepla i při poměrně nízké původní ceně od centrálního dodavatele 554 Kč/GJ. I tak se ale mohou těšit na snížení měsíčních plateb za teplo a ohřev TUV z původních cca 1500 Kč na 700 Kč vypočítaných ve studii úspor.
Předseda BD Bc. René Kováč se ke změně vytápění vyjádřil následovně: „Jednoznačně doporučuji přechod z centrálních neekonomických provozů tepláren na vlastní tepelný zdroj v podobě tepelného čerpadla. Hlavní motivací pro náš dům byla předpokládaná úspora min. 50 % nákladů na vytápění a ohřev TUV. Dále potom nepřetržité dodávání TUV v době, kdy v letních měsících každoročně teplárny odstavovaly systém na 14 dní a tekla pouze studená voda, což nám značně stěžovalo bytové pohodlí. Nespornou výhodou našeho malého bytového družstva je významné zhodnocení jednotlivých bytových jednotek.“

Opava – Antonína Sovy 1212/18
V mrazivém únoru 2018 byl přepojen na vytápění tepelnými čerpadly osmipatrový panelový dům v Opavě. Změnou zdroje tepla se v domě začali zabývat již v roce 2016, ale bohužel vlivem negativního přístupu společnosti Opatherm a.s. (MVV Energie CZ) a Magistrátu města Opavy se celá akce protáhla. Nakonec (ostatně jako vždy) se vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce a 24 domácností se mohlo okamžitě přesvědčit, že obavy nebyly na místě a že tepelná čerpadla jsou plnohodnotným zdrojem vytápění. Průběžné provozní výsledky navíc potvrzují, že se odpojení vyplatilo i po finanční stránce a kalkulovaná úspora 68 % oproti CZT byla reálná.
Předseda BD Přemysl Turek popisuje, jaké byly obavy a co je naopak motivovalo k vybudování domovní kotelny: „Hlavní motivací pro změnu byla vysoká cena od firmy Opatherm, která se v roce 2015 vyšplhala na 690 Kč/GJ. Dalšími faktory byla nezávislost na CZT a možnost nastavení parametrů ÚT a hlavně TUV. Někteří vlastníci vyjadřovali pochybnosti o dostatečném vytápění v zimním období, ale v reálu se to neprojevilo. Přestože jsme TČ dali do provozu před letošními mrazovými dny, žádné komplikace nenastaly.“

Brno – Svatoplukova 5–7
Praktiky brněnské teplárny při odpojování domů patří k těm nejtvrdším v celé ČR. Přesto se nám v letošním roce podařilo přepojit na tepelná čerpadla již šestý brněnský bytový dům. Na vyhodnocení provozních výsledků je zatím brzy, protože k přechodu na tepelná čerpadla došlo v dubnu 2018. Vzhledem k reálným dosahovaným výsledkům na ostatních realizacích v Brně je očekávána úspora až 70 % oproti centrálnímu vytápění. Osmipatrový panelák se 48 bytovými jednotkami by chtěl jít ještě dál. Zvažují instalování FVE na střeše domu a využívání získané energie pro provoz tepelných čerpadel. Nic nereálného. Regulace xCC dokáže řídit nejen tepelná čerpadla AC Heating, ale v kombinaci s fotovoltaickými panely zajistí maximalizaci užitku obou systémů pro daný dům.

Mladá Boleslav – Zalužanská 1176-1177
Na svoji první topnou sezónu s novou kotelnou čekají také obyvatelé panelového domu v Mladé Boleslavi. Pro přechod na vlastní vytápění se tento dům se 64 byty rozhodl na podzim roku 2017. Výběr vhodného dodavatele postavili na zkušenostech a provozních výsledcích nedalekého bytového domu v Zalužanské 1270-1271, kde tepelná čerpadla provozují od roku 2016. Celý proces změny topného zdroje byl poměrně rychlý, zejména díky souhlasnému stanovisku teplárny s odpojením, takže nedocházelo ke zbytečným administrativním průtahům. Ve zpracované studii úspor vychází návratnost investice 5 let a snížení provozních nákladů na vytápění a ohřev TUV z původních 912.200 Kč na 283.600 Kč s tepelnými čerpadly.

Závěrem ještě vyjádření předsedy SVJ Zalužanská 1176-1177, Ing. Milana Haštaby, k přechodu na vlastní lokální vytápění, které shrnuje tři nejčastější důvody odpojení domu od teplárny:
První byl nesporně důvod ekonomický. Při střízlivém srovnání mohl výbor SVJ prognózovat a shromáždění SVJ doložit, že po provedení přechodu domu na lokální zdroj tepla ve formě soustavy tepelných čerpadel můžeme finanční náklady na teplo a teplou vodu reálně snížit i o více jak 50 %.
Druhým důvodem bylo, že období, ve kterých se z CZT topilo nebo naopak netopilo, neodpovídaly v některých případech představám a požadavkům obyvatel domu. Zejména byly kritizovány „poměrně silné“ dodávky tepla v některých fázích teplého jara. Přesto, že prakticky již nikdo nepouštěl radiátory, teplo sálalo ze stoupačkových potrubí. Obyvatelé domu vyjadřovali kritiku, že si dodavatel tepla vlastně „topí do vlastní kapsy“ a za naše peníze „dohání plán dodávek“. Lokální zdroj tepla nám dá možnost topit, kdy to skutečně budeme potřebovat, a tak silně, jak nám to bude vyhovovat.
Třetím důvodem bylo, že každoročně v době léta docházelo z důvodu nutnosti provádění údržby sítě CZT i k několikadenním přerušením dodávek teplé vody. Předpokládáme, že používání lokálního zdroje tepla a teplé vody si jistě tak dlouhé odstávky provozu nebude vyžadovat.“

Trend pokračuje
Svěřit své teplo a pohodlí moderním technologiím se rozhodly další bytové domy v Praze, Brně, Opavě, Novém Jičíně, Králově Dvoře, Kladně a Karlových Varech. Přidají se tak ke spokojeným zákazníkům, kteří se změny nebáli a dnes topí levně a podle svých potřeb.

Nechte si i vy zpracovat bezplatnou STUDII ÚSPOR, ať víte, co může vašemu domu přinést odpojení se od soustavy dálkového zásobování teplem.

Těšíme se na spolupráci!

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating – Inovace v účinnosti pro váš domov

Jak efektivně snížit náklady na vytápění ve vašem domě? Máme pro vás revoluční řešení – představujeme tepelná čerpadla vzduch-voda AC Heating. Tyto čerpadla nejen vynikají v úspoře energie, ale také dosahují lepší účinnosti než systémy tepelných čerpadel země-voda v oblasti rodinných domů.
Dozvědět se více

Novostavba s tepelným čerpadlem Convert AW12/R32: Volba výkonu a pohodlí bez kompromisů

Představujeme nejúčinnější tepelné čerpadlo pro novostavby s podlahovým vytápěním na trhu. Klasicky je dodáváno pro domy s obytnou plochou 90–120 m2. Tepelné čerpadlo dodá nejvyšší výkon za nejméně nákladů. Vhodné je právě pro nízkoenergetické domy, novostavby s podlahovým topením s tepelnou ztrátou 5 až 9 kW, k vytápění, ohřevu užitkové vody, či k ohřevu bazénu.
Dozvědět se více

Úspora energií a pohodlí s tepelnými čerpadly od AC Heating

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Jak efektivně ušetřit na nákladech spojených s vytápěním? Existuje jedna z nejekologičtějších a nejúspornějších technologií, která vám může pomoci snížit energetickou spotřebu a finanční náklady na vytápění ve vašem domě.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.