Kdy se výběr tepelného čerpadla vyplatí?

Tepelné čerpadlo je moderní a úsporný zdroj tepla. Svou všestranností a účinností je využitelné jak pro vytápění rodinných a bytových domů, tak i pro topení a chlazení firemních objektů typu průmyslové haly, administrativní budovy, ale i školy a školky. Při výběru je třeba dbát na dodržení několika zásad, které zajistí, že se tepelné čerpadlo vyplatí.

Začneme vysvětlením vztahu výkon tepelného čerpadla a potřeba Vašeho domu.

Výkon tepelného čerpadla je nutné navrhnout podle tepelné ztráty domu a klimatickou oblast, kde se dům nachází tzn. podle venkovní výpočtové teploty. K tomu je nutné správně stanovit požadovaný bod bivalence. Tento bod stanovuje, od jaké teploty a zda bude tepelnému čerpadlu pomáhat záložní zdroj tzv. bivalence. Standardně je bod bivalence navrhován mezi -8 až -10 °C.

Správně navržený topný výkon na konkrétní budovu zajistí správnou funkci tepelného čerpadla. Topný výkon má vliv na spotřebu, životnost, ale i hlučnost celé technologie. Protože máme po republice instalovaných cca 8 000 tepelných čerpadel, máme v této oblasti obrovské zkušenosti.

Ekonomika provozu tepelného čerpadla vychází z parametru „Sezónní topný faktor“. Ten nám udává, kolik vyrobíme kWh tepla z 1 kWh elektřiny. Pokud budeme postupovat dle výše stanovaného pravidla vztahu výkon tepelného čerpadla a potřeba tepla pro konkrétní dům, dosáhneme průměrného sezónního topného faktoru SCOP cca 4,5 pro podlahové topení-teplotu topné vody 35 °C a SCOP cca 3,5 pro radiátory-teplotu topné vody 55 °C. Tento parametr byl v našem případě změřen nezávislou autoritou, Strojírenským zkušebním ústavem.

K porovnání různých zdrojů tepla je potřeba znát množství vstupů spotřebovaných komodit na vytápění a jejich ceny. Obecně však lze říci, že tepelné čerpadlo topí až o 70 % levněji než elektrokotel, o 50 % levněji než plynový kotel a za srovnatelné peníze oproti kotli na tuhá paliva. Motivací k pořízení tepelného čerpadla je tedy buď úspora, bezobslužnost, nebo legislativa.

Tepelná čerpadla vyvíjíme, vyrábíme, montujeme, servisujeme a provádíme i jejich dálkovou diagnostiku. Máme v tomto oboru mnoho zkušeností. A tyto zkušenosti zajistí dlouhodobé a úsporné topení i Vám.

Radek Paveza, AC Heating

máte zájem o nabídku pro váš dům?

Kontaktujte nás

* povinná pole

 

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tepelná čerpadla AC Heating – Inovace v účinnosti pro váš domov

Jak efektivně snížit náklady na vytápění ve vašem domě? Máme pro vás revoluční řešení – představujeme tepelná čerpadla vzduch-voda AC Heating. Tyto čerpadla nejen vynikají v úspoře energie, ale také dosahují lepší účinnosti než systémy tepelných čerpadel země-voda v oblasti rodinných domů.
Dozvědět se více

Úspora energií a pohodlí s tepelnými čerpadly od AC Heating

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Jak efektivně ušetřit na nákladech spojených s vytápěním? Existuje jedna z nejekologičtějších a nejúspornějších technologií, která vám může pomoci snížit energetickou spotřebu a finanční náklady na vytápění ve vašem domě.
Dozvědět se více

Ekonomika fotovoltaických elektráren

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika_1
Nejčastější otázky, kterou nám pokládají všichni klienti při prvních jednáních, se týkají rentability fotovoltaických elektráren. Kdy se mi vrátí moje investice? Co s elektřinou, kterou vyrobím, ale nespotřebuji? Odpovědi jsme přehledně shrnuli v článku.
Dozvědět se více

Cena tepelného čerpadla

ac_heating_BD_tepelna_cerpadla_1
Jak optimalizovat investici do tepelného čerpadla
Dozvědět se více
Další články
© 2023 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.