AC Heating Blog Je možné v paneláku ušetřit za teplo?

Je možné v paneláku ušetřit za teplo?

Bydlení v paneláku má z hlediska vytápění jednu nespornou výhodu, topení hřeje a vy se nemusíte o nic starat. Žádné běhání do kotelny kvůli přikládání, obvolávání plynařů, jestli někdo konečně dorazí udělat revizi. Ale jak to tak bývá, za komfort se platí a v některých lokalitách dokonce tak moc, že za vytápění ústředním topením platíte stejně, jako kdybyste si doma topili elektrickými přímotopy.

Pojďme se společně podívat na to, kdo má levné teplo a kdo musí při placení záloh sahat hlouběji do kapsy.

Jak je z mapky vidět, ceny za 1 GJ tepla z centrálního zdroje se v jednotlivých lokalitách velmi liší, od částek kolem 500,- Kč/GJ až po téměř 800,- Kč/GJ. Teplárnám platíme v průměru 650,- Kč/GJ.
(zdroj: Energetický regulační úřad)

Vzhledem k tomu, že poplatky za vytápění, teplou vodu a elektřinu tvoří významnou položku v rozpočtu našich domácností, tak každého z nás zajímá, jak můžeme v této oblasti ušetřit. Omezení větrání, zavírání hlavic na radiátorech a koupání se ve studené vodě rozhodně není řešením komfortním, navíc při současném systému rozúčtování ani nepřinese kýžené výsledky. Sleva od teplárny je spíše příběh z pohádky než reálná představa. Častým krokem tedy bývá snižování úniků tepla, tzn. zateplení fasády, výměna oken, rekonstrukce střech a další opatření vedoucí ke snížení tepelné ztráty bytového domu. Rozhodnutí jistě správné, ale jedná se o nemalou investici s velmi dlouhou dobou návratnosti. A když nemáme ve fondu oprav našetřeno dostatek finančních prostředků, povede to spíše k vyšší zátěži než ke snížení záloh.

A co když je řešení ještě jinde?

Řešení, kdy Vám nebude zima, a přitom budete platit méně. Topná sezóna začne, kdy Vy budete chtít a bez odstávek ohřevu užitkové vody. Nebudete platit ze svých peněženek teplo ztracené v rozvodech a budete mít své tepelné pohodlí stále hlídané dálkově, jak jste byli doposud zvyklí. Odpojení paneláku od CZT a vybudování vlastní kotelny, třeba s tepelnými čerpadly, dnes již není dílem sci-fi, ale běžným postupem na cestě k úsporám. Obecně lze říci, že pokud platíte za teplo více než 600 Kč/GJ, má pro Vás toto řešení smysl a rozhodně stojí za to, se nad ním zamyslet.

Zajímá Vás, jak problém s drahým teplem vyřešili v bytovém domě v Brně?

Zpracujeme a navrhneme řešení i pro Váš dům!

kontaktujte nás

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Úspora energií a pohodlí s tepelnými čerpadly od AC Heating

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Jak efektivně ušetřit na nákladech spojených s vytápěním? Existuje jedna z nejekologičtějších a nejúspornějších technologií, která vám může pomoci snížit energetickou spotřebu a finanční náklady na vytápění ve vašem domě.
Dozvědět se více

Ekonomika fotovoltaických elektráren

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika_1
Nejčastější otázky, kterou nám pokládají všichni klienti při prvních jednáních, se týkají rentability fotovoltaických elektráren. Kdy se mi vrátí moje investice? Co s elektřinou, kterou vyrobím, ale nespotřebuji? Odpovědi jsme přehledně shrnuli v článku.
Dozvědět se více

Cena tepelného čerpadla

ac_heating_BD_tepelna_cerpadla_1
Jak optimalizovat investici do tepelného čerpadla
Dozvědět se více

Spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky

ac-heating_tepelne_cerpadlo_fotovoltaika
Představujeme unikátní řešení spolupráce fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. Řešení, kterým zvýšíte energetickou soběstačnosti vaší domácnosti, šetříte náklady a technologii tepelného čerpadla. 
Dozvědět se více
Další články
© 2023 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.