Je možné v paneláku ušetřit za teplo?

Bydlení v paneláku má z hlediska vytápění jednu nespornou výhodu, topení hřeje a vy se nemusíte o nic starat. Žádné běhání do kotelny kvůli přikládání, obvolávání plynařů, jestli někdo konečně dorazí udělat revizi. Ale jak to tak bývá, za komfort se platí a v některých lokalitách dokonce tak moc, že za vytápění ústředním topením platíte stejně, jako kdybyste si doma topili elektrickými přímotopy.

Pojďme se společně podívat na to, kdo má levné teplo a kdo musí při placení záloh sahat hlouběji do kapsy.

Jak je z mapky vidět, ceny za 1 GJ tepla z centrálního zdroje se v jednotlivých lokalitách velmi liší, od částek kolem 500,- Kč/GJ až po téměř 800,- Kč/GJ. Teplárnám platíme v průměru 650,- Kč/GJ.
(zdroj: Energetický regulační úřad)

Vzhledem k tomu, že poplatky za vytápění, teplou vodu a elektřinu tvoří významnou položku v rozpočtu našich domácností, tak každého z nás zajímá, jak můžeme v této oblasti ušetřit. Omezení větrání, zavírání hlavic na radiátorech a koupání se ve studené vodě rozhodně není řešením komfortním, navíc při současném systému rozúčtování ani nepřinese kýžené výsledky. Sleva od teplárny je spíše příběh z pohádky než reálná představa. Častým krokem tedy bývá snižování úniků tepla, tzn. zateplení fasády, výměna oken, rekonstrukce střech a další opatření vedoucí ke snížení tepelné ztráty bytového domu. Rozhodnutí jistě správné, ale jedná se o nemalou investici s velmi dlouhou dobou návratnosti. A když nemáme ve fondu oprav našetřeno dostatek finančních prostředků, povede to spíše k vyšší zátěži než ke snížení záloh.

A co když je řešení ještě jinde?

Řešení, kdy Vám nebude zima, a přitom budete platit méně. Topná sezóna začne, kdy Vy budete chtít a bez odstávek ohřevu užitkové vody. Nebudete platit ze svých peněženek teplo ztracené v rozvodech a budete mít své tepelné pohodlí stále hlídané dálkově, jak jste byli doposud zvyklí. Odpojení paneláku od CZT a vybudování vlastní kotelny, třeba s tepelnými čerpadly, dnes již není dílem sci-fi, ale běžným postupem na cestě k úsporám. Obecně lze říci, že pokud platíte za teplo více než 600 Kč/GJ, má pro Vás toto řešení smysl a rozhodně stojí za to, se nad ním zamyslet.

Zajímá Vás, jak problém s drahým teplem vyřešili v bytovém domě v Brně?

Zpracujeme a navrhneme řešení i pro Váš dům!

kontaktujte nás

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.