AC Heating Blog Je možné v paneláku ušetřit za teplo?

Je možné v paneláku ušetřit za teplo?

Bydlení v paneláku má z hlediska vytápění jednu nespornou výhodu, topení hřeje a vy se nemusíte o nic starat. Žádné běhání do kotelny kvůli přikládání, obvolávání plynařů, jestli někdo konečně dorazí udělat revizi. Ale jak to tak bývá, za komfort se platí a v některých lokalitách dokonce tak moc, že za vytápění ústředním topením platíte stejně, jako kdybyste si doma topili elektrickými přímotopy.

Pojďme se společně podívat na to, kdo má levné teplo a kdo musí při placení záloh sahat hlouběji do kapsy.

Jak je z mapky vidět, ceny za 1 GJ tepla z centrálního zdroje se v jednotlivých lokalitách velmi liší, od částek kolem 500,- Kč/GJ až po téměř 800,- Kč/GJ. Teplárnám platíme v průměru 650,- Kč/GJ.
(zdroj: Energetický regulační úřad)

Vzhledem k tomu, že poplatky za vytápění, teplou vodu a elektřinu tvoří významnou položku v rozpočtu našich domácností, tak každého z nás zajímá, jak můžeme v této oblasti ušetřit. Omezení větrání, zavírání hlavic na radiátorech a koupání se ve studené vodě rozhodně není řešením komfortním, navíc při současném systému rozúčtování ani nepřinese kýžené výsledky. Sleva od teplárny je spíše příběh z pohádky než reálná představa. Častým krokem tedy bývá snižování úniků tepla, tzn. zateplení fasády, výměna oken, rekonstrukce střech a další opatření vedoucí ke snížení tepelné ztráty bytového domu. Rozhodnutí jistě správné, ale jedná se o nemalou investici s velmi dlouhou dobou návratnosti. A když nemáme ve fondu oprav našetřeno dostatek finančních prostředků, povede to spíše k vyšší zátěži než ke snížení záloh.

A co když je řešení ještě jinde?

Řešení, kdy Vám nebude zima, a přitom budete platit méně. Topná sezóna začne, kdy Vy budete chtít a bez odstávek ohřevu užitkové vody. Nebudete platit ze svých peněženek teplo ztracené v rozvodech a budete mít své tepelné pohodlí stále hlídané dálkově, jak jste byli doposud zvyklí. Odpojení paneláku od CZT a vybudování vlastní kotelny, třeba s tepelnými čerpadly, dnes již není dílem sci-fi, ale běžným postupem na cestě k úsporám. Obecně lze říci, že pokud platíte za teplo více než 600 Kč/GJ, má pro Vás toto řešení smysl a rozhodně stojí za to, se nad ním zamyslet.

Zajímá Vás, jak problém s drahým teplem vyřešili v bytovém domě v Brně?

Zpracujeme a navrhneme řešení i pro Váš dům!

kontaktujte nás

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tepelná čerpadla na bytovém domě

Vše co se chcete dozvědět o tepelném čerpadle na bytovém domě najdete v tomto článku.
Dozvědět se více

Jak co nejdříve šetřit v „době covidové?

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Učinili jste všechny potřebné kroky na cestě za vlastní kotelnou a pak Vám do toho pandemie tzv. „hodila vidle“? Nebo jste na začátku, chcete se do toho pustit, ale nemůžete se kvůli bezpečnostním opatřením hnout z místa?
Dozvědět se více

Jak správně topit a větrat v bytovém domě s tepelnými čerpadly?

Jak se chovat v bytě, v domě když jej vytápí tepelná čerpadla? Musím dělat něco jinak? Topení a větrání má stejná pravidla pro všechny zdroje tepla. Pojďme si je v krátkosti shrnout.
Dozvědět se více

Jak ušetřit v panelovém domě?

tepelna_cerpadla_ac_heating_vlastni_kotelna_Karlovy_vary_3
Líbilo by se Vám ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně? A víte, že toho můžete docílit i jinak, než utažením opasků a omezením vlastního pohodlí?
Dozvědět se více
Další články
© 2021 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.