AC Heating Blog Jak správně topit a větrat v bytovém domě s tepelnými čerpadly?

Jak správně topit a větrat v bytovém domě s tepelnými čerpadly?

Jak se chovat v bytě, v domě když jej vytápí tepelná čerpadla? Musím dělat něco jinak? Topení a větrání má stejná pravidla pro všechny zdroje tepla. Pojďme si je v krátkosti shrnout:

Větrejte rychle, krátce a intenzivně
V praxi to znamená otevřít okno dokořán na dobu cca 15 min, tedy tak, aby se stihl vyměnit vzduch v místnosti.
Co se stane, pokud necháte na půl dne otevřenou ventilaci? Dlouhé větrání příliš ochladí stěny a vybavení bytu. K dosažení původní tepelné pohody následně spotřebujete nadměrné množství tepla.

Pusťte teplo z radiátorů do místností
Aby mohl radiátor správně fungovat, musí mít kolem sebe prostor, tak, aby mohlo teplo prostupovat rovnoměrně do všech částí místnosti. Před radiátorem není rozumné mít nábytek či závěsy. Radiátor není sušák – neslouží k zavěšení mokrého prádla. Můžete tím i negativně ovlivnit funkci termostatické hlavice tím, že se kolem ní hromadí teplejší vzduch než ve zbytku místnosti a hlavice vám bude uzavírat radiátor dřív, než je potřeba.

Vypnuté radiátory, topení neušetří
Pokud opouštíte byt na delší dobu, několik dnů/ týdnů, je logické, že chcete byt vytápět méně. Úplné vypnutí topení není vhodné řešení. Neušetříte tolik, kolik si myslíte. Většinu ceny tepla zaplatíte v základní složce počítané podle vytápěné plochy bytu. Pokud tedy netopíte, platíte za to, co jste nevyužili. Navíc tím ovlivňujete teplenou stabilitu domu.
V případě, že vypínáte radiátor při odchodu z bytu a večer zase zapínáte, ovlivňujete tepelnou stabilitu a pohodu vašeho bytu. Nejenže Vám přes den vám vychladnou stěny bytu i jeho zařízení a vy pak musíte topit déle a naplno, aby se do bytu vrátila tepelná pohoda (tj. stav, kdy se ohřeje nejen vzduch v místnosti, ale i její stěny a zařízení). Navíc Vám to také zvyšuje spotřebu tepla i cenu, kterou pak zaplatíte.

Zkontrolujte si radiátory
Je dobré pravidelně kontrolovat, zda nemáte zavzdušněné radiátory. Zavzdušněný radiátor = zvýšení spotřeby tepla v bytě a ostatním lidem na stejné stoupačce zhoršuje vytápění.

Teplo a pohoda v bytě

Teplo a pohoda jsou pojmy velmi subjektivní, nelze je dát jednoduše do tabulky, každý člověk má svůj detektor a teplo. Obecně však platí, že „zdravá“ teplota v obytné místnosti je 22-23 °C, v ložnici pak 18 °C, aby se Vám dobře spalo.

Aby teplo z bytu neutíkalo

Je dobré zkontrolovat těsnost oken a vstupních dveří do bytu, zda není izolace vymačkaná či jinak poškozená. Doporučujeme nechat okna a vstupní dveře seřídit odbornou firmou.

Topná soustava a její pravidla

Jakýkoliv zásah do soustavy v bytovém domě, může ovlivnit její správné fungování. Pokud zvažujete výměnu radiátorů, vždy kontaktujte výbor SVJ. Nové radiátory musí výkonově odpovídat vyprojektovaným hodnotám, jinak se naruší celé vyregulování otopné soustavy.

Za tým AC Heating
Hanka Fikarová

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nová zelená úsporám aneb vyhněte se zdražení tepla vlastním zdrojem

Vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu nejen šetří budoucí výdaje za energie, ale navíc nemají ani takové prvotní náklady a zhodnocují nemovitost.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating nově spolupracují s Loxone

Chytrý dům tak využijete naplno s topením i chlazením.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla na bytovém domě

Vše co se chcete dozvědět o tepelném čerpadle na bytovém domě najdete v tomto článku.
Dozvědět se více

Jak co nejdříve šetřit v „době covidové?

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Učinili jste všechny potřebné kroky na cestě za vlastní kotelnou a pak Vám do toho pandemie tzv. „hodila vidle“? Nebo jste na začátku, chcete se do toho pustit, ale nemůžete se kvůli bezpečnostním opatřením hnout z místa?
Dozvědět se více
Další články
© 2022 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.