Jak správně topit a větrat v bytovém domě s tepelnými čerpadly?

Jak se chovat v bytě, v domě když jej vytápí tepelná čerpadla? Musím dělat něco jinak? Topení a větrání má stejná pravidla pro všechny zdroje tepla. Pojďme si je v krátkosti shrnout:

Větrejte rychle, krátce a intenzivně
V praxi to znamená otevřít okno dokořán na dobu cca 15 min, tedy tak, aby se stihl vyměnit vzduch v místnosti.
Co se stane, pokud necháte na půl dne otevřenou ventilaci? Dlouhé větrání příliš ochladí stěny a vybavení bytu. K dosažení původní tepelné pohody následně spotřebujete nadměrné množství tepla.

Pusťte teplo z radiátorů do místností
Aby mohl radiátor správně fungovat, musí mít kolem sebe prostor, tak, aby mohlo teplo prostupovat rovnoměrně do všech částí místnosti. Před radiátorem není rozumné mít nábytek či závěsy. Radiátor není sušák – neslouží k zavěšení mokrého prádla. Můžete tím i negativně ovlivnit funkci termostatické hlavice tím, že se kolem ní hromadí teplejší vzduch než ve zbytku místnosti a hlavice vám bude uzavírat radiátor dřív, než je potřeba.

Vypnuté radiátory, topení neušetří
Pokud opouštíte byt na delší dobu, několik dnů/ týdnů, je logické, že chcete byt vytápět méně. Úplné vypnutí topení není vhodné řešení. Neušetříte tolik, kolik si myslíte. Většinu ceny tepla zaplatíte v základní složce počítané podle vytápěné plochy bytu. Pokud tedy netopíte, platíte za to, co jste nevyužili. Navíc tím ovlivňujete teplenou stabilitu domu.
V případě, že vypínáte radiátor při odchodu z bytu a večer zase zapínáte, ovlivňujete tepelnou stabilitu a pohodu vašeho bytu. Nejenže Vám přes den vám vychladnou stěny bytu i jeho zařízení a vy pak musíte topit déle a naplno, aby se do bytu vrátila tepelná pohoda (tj. stav, kdy se ohřeje nejen vzduch v místnosti, ale i její stěny a zařízení). Navíc Vám to také zvyšuje spotřebu tepla i cenu, kterou pak zaplatíte.

Zkontrolujte si radiátory
Je dobré pravidelně kontrolovat, zda nemáte zavzdušněné radiátory. Zavzdušněný radiátor = zvýšení spotřeby tepla v bytě a ostatním lidem na stejné stoupačce zhoršuje vytápění.

Teplo a pohoda v bytě

Teplo a pohoda jsou pojmy velmi subjektivní, nelze je dát jednoduše do tabulky, každý člověk má svůj detektor a teplo. Obecně však platí, že „zdravá“ teplota v obytné místnosti je 22-23 °C, v ložnici pak 18 °C, aby se Vám dobře spalo.

Aby teplo z bytu neutíkalo

Je dobré zkontrolovat těsnost oken a vstupních dveří do bytu, zda není izolace vymačkaná či jinak poškozená. Doporučujeme nechat okna a vstupní dveře seřídit odbornou firmou.

Topná soustava a její pravidla

Jakýkoliv zásah do soustavy v bytovém domě, může ovlivnit její správné fungování. Pokud zvažujete výměnu radiátorů, vždy kontaktujte výbor SVJ. Nové radiátory musí výkonově odpovídat vyprojektovaným hodnotám, jinak se naruší celé vyregulování otopné soustavy.

Za tým AC Heating
Hanka Fikarová

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

údržba tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz.  Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?
Dozvědět se více

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.