Jak na údržbu tepelného čerpadla a je vůbec nějaká potřeba?

Tepelné čerpadlo je topný zdroj, který umí topit hodně levně a umí ušetřit hodně peněz. Tepelná čerpadla vyžadují sice minimální ale pravidelnou péči. Které nezbytné kroky je třeba provádět při údržbě tepelného čerpadla v závislosti na jeho typu, aby mělo optimální výkon, fungovalo dlouho a bezchybně?Každé tepelné čerpadlo se skládá ze 3 základních částí: výparníku, kondenzátoru a kompresoru.
Výparník odebírá teplo ze zdroje (vzduchu, vody nebo země), kondenzátor dodává teplo do vytápěného prostoru ve formě teplé vody nebo vzduchu. Kompresor je klíčovou součástí, která zajišťuje energii pro tento proces. Aby nedocházelo k jeho nadměrnému opotřebení, je důležité ohlídat správné nastavení.

Proč je údržba tepelného čerpadla důležitá a jak na ní?
Pravidelná péče o tepelné čerpadlo zajišťuje efektivní provoz čerpadla i dlouhou životnost. Má za cíl minimalizovat riziko poruch. Investice do údržby vám může pomoci šetřit náklady na opravy, i celkové výdaje za energie.

Druhy tepelných čerpadel a jejich údržba

  1. Tepelné čerpadlo vzduch-voda patří mezi nejběžnější typ. Tato čerpadla jsou relativně snadno instalovatelná. Jejich údržba spočívá hlavně v pravidelném čištění filtrů otopné soustavy, abyste zajistili optimální stav systému a tedy i výkon čerpadla.
  2. Tepelná čerpadla voda-voda využívají energii z vody, jako je podzemní voda nebo voda z řek či jezer. Jejich údržba zahrnuje pravidelnou kontrolu tlaku a průtokových rychlostí vody, aby byl zachován optimální provoz.
  3. Tepelná čerpadla země-voda využívají energii z půdy nebo podzemní vody. Jejich údržba zahrnuje kontrolu tlaku chladiva a izolace potrubí.


Ať už máte jakýkoli druh tepelného čerpadla, náročnost údržby se nijak neliší, základem je však pravidelnost.

Jak na údržbu tepelného čerpadla: Tipy a triky

  1. Pravidelně čistěte filtr a odstraňujte případné nečistoty, které by mohly bránit průtoku vzduchu nebo vody. Jednou za čas zkontrolujte stav izolace potrubí a těsnění.
  2. Ujistěte se, že tlak v otopné soustavě je vždy v optimálním rozmezí. Případný pokles tlaku může způsobit nedostatečnou funkci otopné soustavy a tím i snížení výkonu tepelného čerpadla.
  3. Nezapomínejte na vizuální kontrolu systému vnitřní a venkovní jednotky

Bonusový tip: Správná regulace rovněž prodlužuje životnost tepelného čerpadla. Využijte možnosti nadstavbové regulace xCC, kterou nabízejí naše tepelná čerpadla. Díky regulaci xCC máte automatický dálkový dohled a údržba s ním je ještě jednodušší.

Automatická diagnostika 24/7 díky xCascade Control
V AC Heating vyvíjíme systém regulace xCC již od roku 2009. Jednou z mnoha výhod je automatická dálková diagnostika, díky které umíme detekovat nestandardní stavy – ještě dříve, než by si jich zákazník všimnul. Zároveň umí optimalizovat nastavení tak, aby systém tepelného čerpadla vždy běžel co nejúsporněji. V oblasti poprodejní zákaznické péče tak představuje nadstandardního pomocníka, který svým rozsahem nemá na českém trhu konkurenci.

Za tým AC Heating
Hanka Fikarová

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Máte starý kotel? S žádostí o dotaci neváhejte, budou nižší!

ac_heating_konec_starych_kotlu
Se zákazem provozu starých kotlů od 1. 9. 2024 dojde i ke snížení dotací až o desítky tisíc.S přechodem na moderní a ekologický zdroj tepla vám poradíme.
Dozvědět se více

Jak získat v roce 2024 dotaci na tepelné čerpadlo

tepelne_cerpadlo_ac_heating
Přečtěte si, jak splnit podmínky pro kotlíkovou dotaci, kdo má nárok na program Zelená úsporám a jak mohou další finanční podpory – jako jsou dotace na fotovoltaiku – přispět k vaší energetické i ekonomické úspoře.
Dozvědět se více

Přejděte na tepelná čerpadla

tepelne_cerpadlo_ac_heating_dum
Ideální čas pro změnu je nyní.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating – Inovace v účinnosti pro váš domov

Jak efektivně snížit náklady na vytápění ve vašem domě? Máme pro vás revoluční řešení – představujeme tepelná čerpadla vzduch-voda AC Heating. Tyto čerpadla nejen vynikají v úspoře energie, ale také dosahují lepší účinnosti než systémy tepelných čerpadel země-voda v oblasti rodinných domů.
Dozvědět se více
Další články
© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.