AC Heating Blog Jak instalujeme tepelné čerpadlo do novostavby

Jak instalujeme tepelné čerpadlo do novostavby

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejrozšířenějším a nejčastěji instalovaným tepelným čerpadlem v České republice a střední Evropě. Důvodem je snadná montáž, technické parametry a přijatelná cena.

Rádi bychom na konkrétním příkladu představili, jak probíhá montáž tepelného čerpadla AC Heating Convert AW na novostavbě, včetně prací souvisejících se samotnou instalací.

Novostavba
Novostavba rodinného domu typu bungalov o výměře 160 m2 se nachází v Plzeňském kraji, žije v něm 4 členná rodina. Tepelná ztráta domu z projektu je 6 kW. Majitel se rozhodl pro systém podlahového topení. Jako topný zdroj si vybral tepelné čerpadlo AC Heating, kterým chtěl nejen vytápět dům, ale i ohřívat užitkovou vodu pro celou domácnost.

Od návrhu po realizaci

Ke všem zakázkám přistupujeme individuálně, každý dům chceme vidět, než přistoupíme k finalizaci technického řešení. Potkáme se se zákazníkem přímo na stavbě, kde náš technik navrhne technické řešení (umístění venkovní jednotky, rozmístění komponent v technické místnosti, umístění čidla). Současně zodpoví dotazy a zohlední další požadavky zákazníka.

V tomto případě jsme jako nejvhodnější řešení navrhli tepelné čerpadlo AC Heating Convert AW9. Venkovní jednotka je umístěna na západní straně domu a chladivovým vedením je propojena s vnitřní jednotkou umístěnou v technické místnosti. Užitková voda je ohřívána ve 250 litrovém zásobníku, který je též v technické místnosti. Soustava je doplněna vyrovnávací nádobou s topným tělesem a slouží jako záložní zdroj.

Příprava pro instalaci

Před samotonou instlací vždy zhotovujeme podrobnou technickou dokumentaci. Dokumentace slouží jako návod pro řemeslníky na stavbě. Ti provedou přípravné práce pro úspěšnou instalaci tepelného čerpadla (zhotovení betonového základu, prostup skrz obvodovou stěnu, připojení komponentů na topný systém a připravení požadované kabeláže). V případě, že zákazník nechce řešit jednotlivé profese, rádi za něj vše zařídíme na klíč. U této instalace zákazník využil zedníků, topenářů a elektrikářů, které již měl na stavbě.

Realizace

Po dokončení přípravných prací jsme domluvili termín samotné montáže tepelného čerpadla. V daný termín dorazili naši montéři k zákazníkovi. Během jednoho pracovního dne provedli montáž venkovní jednotky, nainstalovali propojovací vedení, zapojili připravenou kabeláž, zprovoznili a naprogramovali tepelné čerpadlo. Po skončení instalace zákazníka důkladně zaškolili a seznámili s jeho obsluhou.

Možnosti rozšíření

Tepelná čerpadla AC Heating Convert AW jsou modulární systémy. Je možné je kdykoliv doplnit /rozšířit o další komponenty či funkce. Asi dva měsíce po instalaci tepelného čerpadla a jeho úspěšném uvedení do provozu, požádal zákazník o doplnění funkce na ohřev vody v sezónním bazénu. V praxi se jednalo o jednoduchý topenářský zásah do stávajícího zapojení a rozšíření naší regulace xCC2 o bazénový ohřev.

Rádi zpracujeme technický návrh i na Váš dům. Kontaktujte nás.

Tým AC Heating

info@ac-heating.cz

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nová zelená úsporám aneb vyhněte se zdražení tepla vlastním zdrojem

Vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu nejen šetří budoucí výdaje za energie, ale navíc nemají ani takové prvotní náklady a zhodnocují nemovitost.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating nově spolupracují s Loxone

Chytrý dům tak využijete naplno s topením i chlazením.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla na bytovém domě

Vše co se chcete dozvědět o tepelném čerpadle na bytovém domě najdete v tomto článku.
Dozvědět se více

Jak co nejdříve šetřit v „době covidové?

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Učinili jste všechny potřebné kroky na cestě za vlastní kotelnou a pak Vám do toho pandemie tzv. „hodila vidle“? Nebo jste na začátku, chcete se do toho pustit, ale nemůžete se kvůli bezpečnostním opatřením hnout z místa?
Dozvědět se více
Další články
© 2022 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.