AC Heating Blog Co je tepelné čerpadlo?

Co je tepelné čerpadlo?

Na semináři říkali, že tepelná čerpadla ušetří až 60 % nákladů na vytápění. Známý v hospodě povídal, že už si pro jejich dům také nechali zpracovat tu Studii úspor. Sousední dům si na schůzi schválil odpojení od teplárny a půjdou do tepelných čerpadel… Neměli bychom se tím také začít zabývat? Co obnáší provoz vlastní kotelny? A co vlastně jsou ta tepelná čerpadla a jak fungují?
Argumentů, proč dát sbohem drahému teplárenskému komfortu, je mnoho a kdo chce, tak si jistě nějaký pádný důvod k vybudování vlastní kotelny najde. Co když ale o nových způsobech vytápění bytových domů moc nevíme? Pak je potřeba se v problematice vytápění nejprve trochu zorientovat.

Co je tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je moderní, ekologický a bezobslužný zdroj tepla. K vytápění domu využívá energii z okolního prostředí. Okolním prostředím může být voda, země nebo vzduch. Tepelné čerpadlo je poháněno elektrickou energií. Na teplu, které tepelné čerpadlo vyrobí se cca 1/3 podílí elektrická energie a 2/3 energie odebraná z okolního prostředí. Vyrobené teplo se využívá jak pro vytápění domu, tak pro ohřev užitkové vody.
Zjednodušeně se často používá příměr – obrácená lednička. Z vnějšího prostředí odebírá teplo a dodává ho do domu či bytu. Venku chladí, uvnitř topí.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Nejrozšířenějším a nejčastěji instalovaným typem v České republice a střední Evropě je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Důvodem jsou dobré technické parametry, snadná montáž a přijatelná cena. Odebírá teplo z okolního vzduchu a předává jej otopné vodě. Pro bytové domy je prakticky jediným možným použitelným typem.
Nejúčinnější v této kategorii tepelných čerpadel jsou systémy s plynulou regulací výkonu. Jejich výkon se automaticky přizpůsobuje potřebě domu na dodávku tepla.

Na střechu i vedle domu

Tepelná čerpadla vzduch-voda se vyrábí v kompaktním či splitovém provedení. Kompakt (ať už venkovní nebo vnitřní varianta, využívaná pro bytové domy) má chladivový okruh a výměník v jednom zařízení. Split je tvořen vnitřní a venkovní jednotkou, které se v případě bytových domů umísťují nejčastěji na střechu domu. Obě uvedená řešení mají svá pro i proti.
Vnitřní kompakt je zařízení náročné na prostor a množství přiváděného vzduchu. Je tedy vhodnější spíše pro menší bytové domy, kde technologie nezabere tolik volných prostor v domě a nepodvrtáte si prostupy celý dům.
Splitová technologie v kombinaci s kvalitním řídícím systémem umožňuje při zapojení čerpadel do kaskády instalaci prakticky neomezeného výkonu. U splitu je jen potřeba vyřešit kudy bude taženo propojovací vedení. Záleží tedy vždy na požadavcích a možnostech konkrétního bytového domu.

Vytopí i ohřeje vodu

Tepelná čerpadla zajistí obyvatelům bytovému domu stejné teplo a dostatek teplé užitkové vody jako centrální dodavatel. Systém se napojí do stávajících rozvodů vody a topení. O dostatečnou zásobu teplé vody se postarají zásobníky umístěné v technické místnosti (např. bývalá sušárna). Ty jsou navrženy tak, aby bezpečně pokryly ranní a večerní špičku.
Nespornou výhodou vlastní kotelny oproti centrálnímu vytápění je možnost, si sami rozhodovat o tom, kdy a jak se bude ve vašem domě topit. Topná sezóna začne a skončí, kdy vy budete chtít a minulostí se stanou také nucené pravidelné odstávky teplé vody či noční útlumy topení.

Spolehlivě, i v zimě!

Kdo nechce splakat nad výdělkem, nesmí podcenit výběr dodavatele. Tepelná čerpadla vás o žádný komfort nepřipraví, a dokonce budou topit spolehlivě i v zimě. Je však zásadní, aby byla správně na váš dům navržena. Někteří dodavatelé ve snaze „urvat“ zakázku navrhnou nízký výkon topného zdroje, aby docílili nejlevnější nabídky. Existují i tací, kteří nemají dostatek zkušeností s návrhy a realizacemi kotelen v bytových domech a správně dimenzovat zdroj ani neumí.
Zkušený a spolehlivý dodavatel vám všechny své výpočty vysvětlí, a hlavně doloží jejich správnost na fungujících realizacích a jejich provozních výsledcích.

Řešení pro malé i velké domy

Vytápění rodinných domů tepelnými čerpadly je dnes naprosto běžným standardem a jak přibývá realizací na bytových domech, tak se i jejich obyvatelé přestávají této technologie bát. Odpojování bytových domů od centrálního vytápění je v současné době trendem, který nabírá na obrátkách. A protože plynové kotelny nejsou řešením pro každého a jejich provoz má svá specifika, dostávají se ke slovu také výrobci tepelných čerpadel.
Kotelny s tepelnými čerpadly vytápějící dům o padesáti či sto bytových jednotkách dnes nejsou ničím výjimečným a jen dokazují, že moderní technologie jdou stále kupředu. Pokud i ve vašem domě přemýšlíte o vlastní kotelně s tepelnými čerpadly, rozhodně využijte příležitosti navštívit některou z realizací.

Aktuální termíny prohlídkových dnů pro rok 2019

Ptejte se těch, kteří mají proces odpojení domu od teplárny za sebou. Jistě se vám se svými zkušenostmi rádi pochlubí.

Za tým AC Heating
Kateřina Chaloupková

Odebírejte novinky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nová zelená úsporám aneb vyhněte se zdražení tepla vlastním zdrojem

Vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu nejen šetří budoucí výdaje za energie, ale navíc nemají ani takové prvotní náklady a zhodnocují nemovitost.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla AC Heating nově spolupracují s Loxone

Chytrý dům tak využijete naplno s topením i chlazením.
Dozvědět se více

Tepelná čerpadla na bytovém domě

Vše co se chcete dozvědět o tepelném čerpadle na bytovém domě najdete v tomto článku.
Dozvědět se více

Jak co nejdříve šetřit v „době covidové?

tepelna_cerpadla_setri_ac_heating
Učinili jste všechny potřebné kroky na cestě za vlastní kotelnou a pak Vám do toho pandemie tzv. „hodila vidle“? Nebo jste na začátku, chcete se do toho pustit, ale nemůžete se kvůli bezpečnostním opatřením hnout z místa?
Dozvědět se více
Další články
© 2022 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.