Možnosti dotace a tepelné čerpadlo

Přemýšlíte nebo vybíráte tepelné čerpadlo a zajímá vás, zda můžete získat dotaci? V současné době jsou aktivní dva dotační tituly, které na podporu výměny zdroje lze využít.

Tím prvním je
tzv. kotlíková dotace. Tato dotace se vztahuje na výměnu kotle na tuhá paliva s ručním podáváním emisní třídy 1 a 2. Tento dotační titul běží v několika vlnách od roku 2015. V současné době dobíhá jeho poslední část. Kraje, které jej administrují rozdělují poslední alokované prostředky. Aktuálně je otevřen např. kraj Plzeňský a Středočeský.
Kraje však v důsledku současné situace pozastavily řízení o přidělení dotací, podpisování smluv a schvalování dotací. Nemáme tedy k dispozici přesná čísla, kolik žadatelů ještě může žádat v jedntl. oblastech.

Druhým dotačním titulem je Nová Zelená Úsporám.
Tato dotace, byla vždy zaměřena na pasivní novostavby, v roce 2018 však změnila podmínky a umožnila žádat o dotaci na výměnu zdroje tepla – tepelné čerpadlo i na další druhy staveb.

Tedy v případě využití dotačního titulu NZÚ můžete žádat když:

1. Máte dům určený k trvalému bydlení. Vytápíte jej elektrickým kotlem, el. topnými rohožemi, přímotopy, akumulačními kamny nebo lokálními kamny na tuhá paliva a teď je chcete vyměnit za tepelné čerpadlo.
V tomto případě můžete získat 65 000 Kč.


2. Plánujete nebo stavíte novostavbu a chcete topit tepelným čerpadlem. Nemusíte nutně stavět pasivní dům. NZÚ podporuje i domy s nízkou energetickou náročností. Požadavky na zateplení byly sníženy a tepelné čerpadlo představuje v tomto případě vhodný prvek pro splnění podmínky na měrnou neobnovitelnou primární energii.
Výše dotace na novostavbu s nízkoenergetickou náročností je 185 000 Kč.

3. Chcete na svůj dům instalovat FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Program NZÚ podporuje instalace fotovoltaického systému na dům v kombinaci s tepelným čerpadlem. Podmínku je, že takto získanou energie musíte primárně využít pro vytápění a ohřev užitkové vody v domě. Druhou podmínkou dotace instalace je akumulační nádrže do systému.
Dotace na samostatnou instalaci FVE je 150 000 Kč. S využitím dotace na tepelné čerpadlo viz bod 1 získáte dotaci až 235 000 Kč.

Zajímá vás, zda můžete získat dotaci na tepelné čerpadlo?

Kontaktujte nás, rádi s vámi projdeme všechny možnosti.

Za tým AC Heating
Hanka Fikarová

Odebírejte novinky

© 2024 KUFI INT, s.r.o., Vytvořeno v Beneš & Michl.